Prezident v Libereckém kraji

‚Odvolejte Babiše!‘ Na Zemana v Liberci pískali. Ten trvá na svém

Prezident v Libereckém kraji
‚Odvolejte Babiše!‘ Na Zemana v Liberci pískali. Ten trvá na svém

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman v úterý zahájil třídenní návštěvu Libereckého kraje. Do kraje zamířil v napjaté atmosféře, někteří liberečtí politici jsou z jeho chování v nynější vládní krizi rozčarováni. Návštěva začala dopoledne soukromým setkáním prezidentského páru s hejtmanem kraje Martinem Půtou (Starostové) a jeho manželkou. Hejtman již dříve řekl, že mu chování prezidenta na Hradě přišlo nevhodné a chce to s ním probrat. Na prezidenta čekalo při příjezdu na krajský úřad Libereckého kraje asi deset odpůrců, kteří na něj pískali. V ruce měli transparenty, mimo jiné s nápisem „Odvolejte Babiše“. Prezidentovi kritici vyjadřovali svůj nesouhlas rovněž červenými kartami a tibetskou vlajkou.

K dnešnímu dni by měl být podle návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolán z vlády ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman chce ale rozhodnout až po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. V pondělí navíc sdělil, že k odvolání Babiše by bylo nutné zrušit koaliční smlouvu.

A to zopakoval i v úterý libereckým zastupitelům. Sdělil, že po vypovězení koaliční smlouvy nebude nic bránit odvolání jakékoli ministra na návrh premiéra.

Hejtmanovi Půtovi přišlo nevhodné už chování prezidenta na Hradě při přijetí premiéra Bohuslava Sobotky, ale návštěvu rušit nechtěl. „Připravuje se již čtvrtý měsíc a rušit ji nebudu. Využiji ale této příležitosti a při soukromém setkání, kterým návštěva začíná, se k celé záležitosti vyjádřím,“ sdělil sobotní Mladé frontě Dnes Půta. Zeman přijal ve čtvrtek Sobotku v sále, který byl připraven na formální akt podání demise, ačkoli premiér předem oznámil, že demisi nepřinese. Mezitím však politická krize ve vládní koalici nabrala obrátky.

Přístup prezidenta k vládní krizi kritizuje část senátorů, dnes se Zemanovými kroky bude Senát zabývat.

Premiér podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Návrh je však podle Zemana v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení smlouvy, oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček po pondělním setkání prezidenta s Babišem. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek k tomu řekl, že ústava o koaliční smlouvě nemluví.

Podle ústavních právníků ústava nedává Zemanovi příliš možností Babiše neodvolat a měl by postupovat bez zbytečných odkladů, podle premiéra v řádu několika pracovních dnů.

Třetina senátorů v pátek sdělila ve společném prohlášení, že Zeman dosavadním přístupem k vládní krizi znevažuje ústavu, a senátoři jsou proto připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. Dnes se bude situací zabývat organizační výbor Senátu.

Co bude Zeman dělat v Libereckém kraji

Naposledy zde byl na oficiální návštěvě loni v únoru. První den se hlava státu setká především s hejtmanem, se zastupiteli a starosty obcí Libereckého kraje, druhý den zavítá například do Jilemnice či Železného Brodu a ve čtvrtek do Doks.

Prezident se dnes setká také s vedením Krajského ředitelství policie Libereckého kraje nebo s představiteli obce Prysk na Českolipsku. První den návštěvy zakončí slavnostní večeře na pozvání hejtmana se zástupci sklářství a členy Svazu výrobců skla a bižuterie.

Ve středu zavítá prezident do společnosti TREVOS, která v Turnově na Semilsku vyrábí svítidla, do Jilemnice a Železného Brodu a ve čtvrtek do Doks.

, , edi