Risk? Zbytečné hrdinství? Lidovci řeší koalici se Starosty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vývoj posledních dní naznačuje, že by volební koalice lidovců a Starostů nemusela do voleb vydržet. Ozývají se totiž hlasy zevnitř KDU-ČSL, aby strana kandidovala sama a Starosty pozvala pouze na své kandidátky. Posun by mohlo přinést už úterní jednání celostátního výboru lidovců. Jejich předseda Pavel Bělobrádek nevyloučil, že by se tam toto téma mohlo probírat. Starostové však pouze na lidoveckých kandidátkách být nechtějí.
Pavel Bělobrádek pro Echo24 uvedl, že budoucnost spolupráce se Starosty skutečně může být jedním z bodů úterního jednání. „To nelze vyloučit. Dopředu žádná témata v rámci politické informace nejsou tabu,“ napsal v sms zprávě. O tom, jestli by celostátní výbor mohl přijmout usnesení, kterým by koalici vypověděl, odmítl Bělobrádek spekulovat. Celostátní výbor Starostů se uskuteční až týden po tom lidoveckém.
Podle stanov KDU-ČSL je její celostátní výbor výkonným orgánem strany, který „projednává zásadní politické otázky“ a rozhoduje o konečném pořadí na sněmovních kandidátních listinách. Výbor také „rozhoduje ve všech dalších záležitostech, ve kterých je třeba rozhodnout před nejdříve možným zasedáním celostátní konference“.
To, že je ve hře možnost ukončení koalice a pozvání Starostům být na kandidátkách KDU-ČSL, potvrdilo pro Echo24 více zdrojů. Zaznít to mělo na středečním jednání špiček koalice. „V diskuzi padaly různé varianty, ale nikdo nepřišel s žádným usnesením. My jsme zatím to, co na včerejším setkání zaznívalo, brali jako interní debatu mezi dvěma politickými subjekty,“ řekl pro deník Echo24 první místopředseda strany Vít Rakušan.
„Oficiálně nic takového nepadlo,“ reagovala i místopředsedkyně STAN a poslankyně Věra Kovářová. Současně dodala, že Starostové nechtějí zůstat pouze na kandidátkách KDU-ČSL. „My teď na kandidátky KDU-ČSL nejsme připraveni jít. Určitě o tom budeme s koaličním partnerem mluvit,“ řekla pro Echo24. „Obecně u nás vůle jít na kandidátky prostě není,“ potvrdil i předseda Starostů Petr Gazdík.
Spekulace ostře komentoval také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Novináři neustále spekulují o tom, že by Starostové šli místo koalice na naši kandidátku, ale to Starostové celou dobu odmítají. A já musím popřít výroky mnohých novinářů, že jsem odpůrce toho, aby šli Starostové na naši kandidátku! My jsme to od začátku chtěli, ale Starostové to od začátku až dodnes odmítají. Oni odmítají model, který měli dříve s TOP 09. To znamená, že tato varianta prostě na stole není. Jestli na ni přistoupí, tak ať s ní přijdou,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Český rozhlas.
Hrdinství, nebo risk?
Lidovci a Starostové podepsali koaliční smlouvu 12. dubna a od té doby jim většina průzkumů přisuzuje méně než 10 procent hlasů v podzimních volbách do sněmovny. 10 procent je přitom minimum, které musí koalice získat, aby se do Poslanecké sněmovny dostala. Z nejnovějšího průzkumu volebního modelu agentury Focus, kterého se od 21. června do 2. července zúčastnilo 1038 lidí ve věku od 18 let, vyplývá, že by koalice získala 7,6 procent.
Proti koalici se staví Jiří Čunek, který na květnovém sjezdu strany kandidoval na předsedu KDU-ČSL proti Bělobrádkovi. „Já si myslím, že se musí lidovci pokusit přesvědčit voliče ani ne tak reklamou, jak prosazováním zajímavého programu. Pokud by se jevilo, že ta čísla budou malá i nadále a že se nepovedlo voliče přesvědčit, pak jsem přesvědčen, že by lidovci měli jít samostatně,“ uvedl pro server Echo24 senátor Čunek.
Čunek přitom tvrdil, že koalici podporuje, dokonce se označil za „jediného podporovatele dvojkoalice ve Zlínském kraji“. Později ale prohlásil, že „tady na hrdinství není místo“. „Hrdinství se má prokazovat jiným způsobem a to v normálním životě, a ne tady ve volbách,“ dodal.
Čas couvnout má koalice přibližně ještě měsíc, do poloviny srpna. Strany totiž kandidátky mohou měnit nejpozději šedesátý den před volbami, které se letos uskuteční 20. a 21. října.