Soud s vrahem Borise Němcova

Vrah politika Němcova dostal 20 let vězení, objednatel vraždy chybí

Soud s vrahem Borise Němcova
Vrah politika Němcova dostal 20 let vězení, objednatel vraždy chybí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čečenec Zaur Dadajev, usvědčený z předloňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, byl ve čtvrtek v Moskvě odsouzen na 20 let odnětí svobody. Prokurátorka přitom žádala doživotí. Čtveřice spolupachatelů si má podle vojenského soudu odpykat tresty od 11 do 19 let, informovala agentura Interfax.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a hlasitého kritika současného ruského režimu Němcova zastřelili před dvěma lety na mostě u Kremlu v centru Moskvy. Podle obžaloby pětice mužů politika zabila kvůli slíbené odměně ve výši nejméně 15 milionů rublů (dnes téměř šest milionů korun), objednavatele vraždy se však doposud nepodařilo vypátrat.

Anzor Gubašev by si podle prokurátorky měl odpykat 23 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 21 let, Tamerlan Eskerchanov 19 let a Chamzat Bachajev 17 let odnětí svobody.

Dadajevův obhájce ve středu požádal soudce o nový soudní proces kvůli zaujatosti poroty. Pro nedostatek důkazů pak navrhli plné zproštění viny advokáti zbylých čtyř obžalovaných. „Přece když můj klient nedržel v ruce zbraň, jak za to může nést odpovědnost? Také si myslím, že vás nenechá chladným fakt, že Eskerchanov má sedm dětí,“ řekla obhájkyně jednoho z nich Anna Bjurčijevová.

Pětice Čečenců se během vyšetřování k činu přiznala, u soudu však své výpovědi označila za vynucené. Pozůstalí po Němcovovi ve středu u soudu znovu vyjádřili pochyby o prokázání viny Bachajeva.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a hlasitého kritika současného ruského režimu Němcova zastřelili před dvěma lety na mostě u Kremlu v centru Moskvy - foto: Sergey Rodovnichenko / wikimedia commons

 

,

13. července 2017