Historici o Letech: Babiš se nemá vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po výroku vicepremiéra Andreje Babiše, že tábor v Letech na Písecku nebyl koncentračním táborem, se na něj sesypala vlna kritiky nejen od politiků, ale také ze strany historiků a odborníků na holokaust. Povahu koncentračního tábora v Letech nelze zpochybňovat a že Babiš opačným tvrzením pouze poukázal na svoji nevzdělanost. Historikové se dále shodují na tom, že je pro Česko ostudné, když na místě bývalého koncentračního tábora stojí vepřín.
Podle Vojtěcha Blodiga z Památníku Terezín je názor historiků jednoznačný. „Režim tábora v Letech i počty tamních obětí zcela odpovídaly režimu koncentračního tábora,“ řekl serveru Echo24.cz.
Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, která označila slova Babiše za klasický nesprávný výrok laika, který nerozumí historii a nemá k tomuto tématu načtenou literaturu. „Koncentrační tábor to byl, o tom nemá smysl diskutovat,“ uvedla pro Echo24.cz.
Andrej Babiš podle serveru Aktuálně.cz během své čtvrteční návštěvy romské lokality ve Varnsdorfu uvedl, že v Letech byl pracovní nikoli koncentrační tábor. Ministr financí se sice v pátek bránil, že byl jeho výrok vytržen z kontextu, přesto se za svá slova omluvil. „Já jsem se špatně vyjádřil. Pokud jsem se někoho dotkl, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel,“ prohlásil. Někteří členové vlády jej i tak vyzývají k odchodu z politiky.
Hana Kubátová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy považuje výroky Andreje Babiše za necitlivé, hloupé a nebezpečné. „Logika jeho slov se rovná tvrzení, že v Čechách ani na Slovensku nebyl holokaust, protože tu nebyly vyhlazovací tábory,“ řekla deníku Echo24.cz.
Babiš však není jediným politikem, který kdy zpochybnil, zda byl v Letech koncentrační tábor. V roce 2005 se ve stejném duchu vyjádřil tehdejší prezident Václav Klaus, který pro Lidové noviny uvedl, že se nejednalo o koncentrační tábor ve stejném slova smyslu jako v případě tábora v Osvětimi.
Poslanec Tomio Okamura před dvěma lety prohlásil, že oběti tábora v Letech rozhodně nebyly oběti holokaustu. „Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu ve skutečných koncentračních táborech,“ řekl Parlamentním listům.
Ředitelka Horváthová, která se problematice holokaustu věnuje dlouhodobě, taková hodnocení politiků odmítá.
„Hovoří to jen o jejich nevzdělanosti. Když tomu nerozumí, vůbec by se k tomu neměli vyjadřovat,“ uvedla a vysvětlila, že v Letech existovaly různé druhy táborů. „Nejdříve kárný pracovní tábor, který ovšem nebyl určen pro Romy. Ten existoval od srpna 1940 do konce roku 1941. Až v srpnu 1942 zde byl otevřený tzv. cikánský pracovní tábor, který splňoval charakter koncentračního tábora. Byly tam vězněny celé rodiny, včetně dětí – na rozdíl od tohoto kárného pracovního, kde byli pouze dospělí,“ doplnila.
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v České republice, je přesvědčen o tom, že by se Andrej Babiš neměl zabývat něčím, když neví, co se s Romy v době protektorátu za nacismu dělat.
„Podle mě by takto morálně vypjatou kauzu neměl v předvolební kampani ani používat. Není to jeho parketa,“ uvedl Růžička, jehož dědeček v Letech zahynul.
Zbourá Babiš vepřín?
Velké kontroverze dále vzbuzuje fakt, že na místě tehdejšího koncentračního tábora stojí vepřín místo toho, aby se zde oběti holokaustu dočkaly důstojného památníku.
„Je ostudné, že Česká republika stále nemá vyřízenou otázku památníku v Letech. Poškozuje to renomé celého státu,“ podotkl Blodig.
Několik vlád sice tuto problematiku označilo za svoji prioritu, zatím však k odkoupení a likvidaci vepřína nedošlo.
Andrej Babiš nicméně v pátek během zahájení volební kampaně ANO v Ostravě prohlásil, že vepřín zbourá. „S ministrem kultury Danielem Hermanem jsme se domluvili na tom, že on vyřeší ten vepřín a já na to dám peníze,“ řekl.
Růžička však váhu jeho slov mírní. „Trošku nás tím zaskočil, ale vždyť ho známe. Je schopný něco říct a během deseti minut to změnit. Co jiného nám ale zbývá, než mu věřit?“ podotkl. Podle něj si veřejnost doma i v zahraničí hlasitě oddechne, až k definitivnímu zbourání vepřína a postavení památníku konečně dojde. „Protože to je něco, co český národ i zahraničí jako ostudu vnímá,“ řekl pro Echo24.cz.