NELEGÁLNÍ MEZINÁRODNÍ OBCHOD

Česko je přestupní zemí pro pašeráky nosorožčích rohů

Nelegálně dovezené artikly zachycené během letošních kontrol na pražském letišti na lince Praha - Vietnam - Praha - FOTO: Celní správa ČR
NELEGÁLNÍ MEZINÁRODNÍ OBCHOD
Česko je přestupní zemí pro pašeráky nosorožčích rohů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Celníkům od začátku srpna přibyla při kontrolách nová starost a to hlídat, zda lidé nepřeváží nově zakázané živočichy a rostliny. Evropská unie se totiž rozhodla bojovat proti nepůvodním, invazivním druhům v Evropě, jako je mýval severní či veverka liščí. Česká republika se přitom dlouhodobě potýká s větším problémem, stala se totiž tranzitní zemí pro pašeráky nosorožčích rohů. Loni se tak zařadila mezi čtyři země, které mají s nelegálním obchodem s rohy největší problém na světě.

„Vyšetřováním jsme zjistili, že ČR je tranzitní zemí v oblasti obchodování s rohy nosorožců,“ potvrdila serveru ECHO24 a Echo Prime Jana Jandová, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která spolu s celníky kontroluje dodržování mezinárodní úmluvy CITES. Ta reguluje obchod a zacházení s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Právě nelegální obchod s rohy nosorožců, slonovinou či tygřími kostmi patří k nejzávažnějším a pašerákům už nehrozí pouze pokuta, ale trestní stíhání.

Rohy nosorožců jsou velmi žádané zejména v Číně a právě ve Vietnamu, kde si zákazníci myslí, že mají léčivé účinky. Nosorožci se proto často stávají terčem pytláků. Hodnota jednoho kilogramu nosorožčích rohů na černém trhu se odhaduje zhruba na jeden milion korun. V lednu se u nás například začala projednávat kauza šestnáctičlenného gangu, který měl jezdit střílet nosorožce do Jihoafrické republiky a následně s jejich rohy obchodovat. Nelegální obchod probíhal už v letech 2011 až 2013. Loni česká justice řešila podobný případ, v němž figurovali tři občané Vietnamu.

V roce 2015 se celníkům spolu s ČVIŽP podařilo zachytit i hlavu vlka. - FOTO: Celní správa ČR

Za obchodem stojí vietnamská komunita

Česko je v současnosti považováno za jednu ze čtyř zemí, které mají největší problémy s nelegálním obchodem s rohy nosorožců. Řadí se tak vedle Jihoafrické republiky, Mosambiku a Vietnamu. Právě s Vietnamem podepsala ČR memorandum o spolupráci při naplňování mezinárodní úmluvy CITES. „Je třeba důsledně vymáhat právo ve všech dotčených zemích, šířit osvětu a snažit se docílit snížení poptávky v cílových zemích,“ popsala způsoby boje s pašeráky Jandová.

Podle Jandové stojí za nelegálním obchodem s rohy nosorožců mimo jiné i početná vietnamská komunita, která u nás žije. „V roce 2015 byl v 50 procentech případů porušení legislativy v oblasti CITES zjištěn pachatel vietnamské národnosti,“ píše se také ve výroční zprávě inspekce. Zásilky zachycené inspekcí také nejčastěji pocházejí právě z Asie, především z jihovýchodní.

V závěru roku 2013 zabránili celníci na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni nelegálnímu vývozu nosorožčích rohů. Zásilka mířila z České republiky do jihovýchodní Asie. - FOTO: Celní správa ČR

Česká republika v tomto směru přispěla i z hlediska zákonů. „Výsledky práce českých kontrolních orgánů, tedy České inspekce životního prostředí, celní správy a policie, přispěly ke zpřísnění legislativy Evropské unie, takže mají členské státy větší kontrolu nad dováženými exempláři nosorožců,“ uvedla Jandová. Celníci a i pracovníci inspekce také provádějí na ruzyňském letišti pravidelné masivní kontroly na lince Praha – Vietnam – Praha, při nichž se zaměřují právě na pašování slonoviny, nosorožčích rohů a tygřích kostí.

Prvenství drží tradiční čínská medicína

Nejčastěji musí ale úřady řešit méně závažné případy nelegálního dovozu. Nejvíce se do Česka dováží tradiční čínská medicína. „Můžeme se jen dohadovat, co by pachatelé udělali se zbožím, kdyby nebylo zabaveno. Produkty tradiční asijské medicíny mohou být využívány pro osobní použití, protože lidé věří v jejich magické schopnosti,“ uvedla serveru ECHO24 a Echo Prime tisková mluvčí celní správy Hana Prudičová. Největší zastoupení podle ní mají masti s obsahem krajtího tuku, mošus, který se získává z jelínka pižmového, a masti z kobry.

Pašují se i živá zvířata. V roce 2014 se někdo snažil do ČR přivézt 47 želv Splengerových. - FOTO: Celní správa ČR

Častější je dovoz exemplářů do Česka, vývoz je spíše ojedinělý. Podle Jandové se vyváží hadi, či chameleoni, v takovém případě se ale jedná o legální činnost. „S nelegálním vývozem exemplářů CITES z Česka se setkáváme pouze ojediněle,“ dodala Jandová.

Častý je také nelegální dovoz různých suvenýrů z dovolených. Inspekce spolu s Asociací cestovních kanceláří (ACK) proto každoročně varují turisty, aby se zamýšleli nad tím, co si z dovolených v kufru domů přivezou. „V mnoha zemích je porušení CITES přísně postihováno, často hrozí i několik let vězení. V České republice vám nezákonně dovezené exempláře budou po příletu zabaveny a bude vám uložena pokuta, která může být od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých případech může být váš dovoz posuzován i jako trestný čin,“ uvádí ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Boj proti veverce i mývalovi

Od začátku srpna navíc začalo platit nařízení Evropské unie o nepůvodních, invazivních druzích. Jedná se vlastně o seznam zakázaných živočichů, kteří svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, hospodářství a zdraví člověka. Na území České republiky jde například o severoamerické druhy raků, veverku liščí a popelavou či mývala severního. Jelikož musí nařízení zapracovat do naší legislativy ministerstvo životního prostředí a nedojde k tomu dříve než do konce roku, řešit jej musí zatím jen celníci a veterinární správa během dovozních kontrol.

Pohraniční veterinární stanice na pražském letišti, která dovoz kontroluje, ale nepředpokládá, že by nová vyhláška znamenala nějakou převratnou změnu nebo nárůst zásilek bez potřebných dokladů. „Vzhledem k tomu, že většina dovozců už je seznámena s druhy zvířat na seznamu invazivních nepůvodních druhů dle nařízení komise EU a většina zvířat na seznamu podléhá vydání dovozních podmínek, ve kterých jsou jmenovitě uvedeny druhy, které může dovozce dovážet, nepředpokládáme nárůst odmítnutých zásilek,“ uvedla stanice serveru ECHO24 a Echo Prime. 

21. srpna 2016