Pocta zavražděnému politikovi

Petice žádá přejmenovat náměstí s ruskou ambasádou podle Němcova

Pocta zavražděnému politikovi
Petice žádá přejmenovat náměstí s ruskou ambasádou podle Němcova

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pražské bubenečské náměstí Pod Kaštany by se mělo přejmenovat podle zavražděného ruského politika Borise Němcova. Tak zní požadavek občanské iniciativy, kterou k dnešnímu dni podepsalo přibližně tři a půl tisíce lidí. Iniciátoři ve čtvrtek představili výzvu zastupitelům hlavního města Prahy. Adresátem je také starosta městské části Praha 6, kde se náměstí nachází.

Návrh přejmenovat bubenečské náměstí Pod Kaštany, na němž sídlí mimo jiné ruská ambasáda, vznikl na počest Borise Němcova a všech ruských demokratických politiků.

„Boris Němcov byl významná politická osobnost v Rusku. Ztělesnění naděje toho, že Rusko se jednoho stane svobodnější zemí, než jakou byla a je za Putinovy éry. Proto si Němcov i všichni ruští demokratičtí politici zaslouží symbolické uctění jejich památky i snah o demokratizaci země,” řekl Petr Kutílek, iniciátor petice.

Cílem výzvy má být podle iniciátorů akce také připomínkou, že se Praha hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě. Výzvu k dnešnímu dni podpořilo přibližně tři a půl tisíce občanů, včetně několika osobností veřejného života, jako jsou režisérka Helena Třeštíková, zpěvák Jaroslav Hutka, herec Jana Hrušínský či zpěvák Matěj Ruppert.

FOTO - INICIATIVITA ZA PŘEJMENOVÁNÍ NÁMĚSTÍ

„Vedle tisíců českých občanů a řady osobností se nám také dostalo podpory od dcery Borise Němcova Žany. I z tohoto důvodu se cítíme zavázáni tento návrh prosazovat,“ dodal Kutílek.

Iniciátoři výzvy ve čtvrtek svůj návrh představili zastupitelům hlavního města Prahy v rámci interpelací. Zároveň jej zaslali místopisné komisi rady hlavního města Prahy, která jej projedná. Adresátem výzvy je také starosta MČ Praha 6 Petr Kolář (STAN), kde se náměstí nachází.

Boris Němcov byl ruský liberální politik, kritik prezidenta Vladimira Putina. Původním povoláním byl matematik a fyzik. Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února 2015, když šel se svou přítelkyní po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci. Ruská opozice kritizuje, že vyšetřovatelé neodhalili člověka, který si vraždu objednal. Obvinění muži podle ní jednali přinejmenším s vědomím čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Postoj ruského režimu k Borisi Němcovovi není ani po jeho smrti vstřícný. Nedávný občanský pokus připomenout na místě činu symbolickým položením květin a věnců Němcovovo zavraždění skončil okamžitým ukončením ze strany úřadů.

,

23. února 2017