Z Mosulu již uprchlo na 900 lidí. Islamisté z obyvatel dělají živé štíty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Z iráckého města Mosul, které se armáda snaží osvobodit od islamistů, již uprchlo na 900 lidí. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s tím, že uprchlíci překročili hranice do sousední Sýrie. Jde o první velkou skupinu civilistů utíkajících z města od pondělí, kdy irácká armáda zahájila svou ofenzivu proti bojovníkům z Islámského státu (IS).
V Mosulu podle všeho v současné době žije 1,5 milionu obyvatel a operuje tam asi 5000 islamistických radikálů. Podle mluvčí UNHCR se přes 900 osob, které z města uprchly, nyní nachází v uprchlickém táboře v Sýrii. Tábor se nejspíš stane jejich dočasným útočištěm předtím, než se budou moci vrátit na nějaké bezpečné místo v Iráku.
Jak poznamenala britská BBC, útěk tak velkého množství lidí naznačuje, že islamisté nedokážou všem zabránit, aby z města odešli. Zároveň ale vyvstává otázka, zda se někteří z bojovníků nebudou snažit uprchnout z oblasti stejným způsobem jako tito civilisté.
Mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis v úterý varoval, že se Islámský stát může snažit využít civilisty jako lidské štíty. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se dokonce obává, že by islamisté mohli v boji použít chemické zbraně.
Mosul obsadili radikálové z IS v roce 2014
Agentura Reuters telefonicky zkontaktovala některé z obyvatel, kteří potvrdili, že radikálové brání lidem opouštět město a dokonce některé z nich nasměrovali do budov, jež by se mohly stát terčem náletů. OSN se snaží zřídit v oblasti uprchlické tábory. Předpokládá, že v prvních dnech a týdnech ofenzivy by takový azyl mohlo potřebovat až 200 000 lidí.
Druhé největší irácké město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje již v roce 2014. Mosul bohatý na ropu byl hlavním městem provincie Ninive. Před příchodem islamistů bývalo město jedním z nejrůznorodějších míst v Iráku, kde vedle sebe žili Arabové, Kurdové, Asyřané i obyvatelé turkického původu, stejně jako řada náboženských menšin.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.