Vraždy, znásilnění. Jak média, včetně českých, naletěla na sibiřské „Hunger Games“

Vraždy, znásilnění. Jak média, včetně českých, naletěla na sibiřské „Hunger Games“

Jistý ruský podnikatel hledá dobrovolníky, kteří by devět měsíců bojovali na Sibiři o své holé životy. Přitom má být dovoleno vše - od alkoholu a bojů přes znásilňování až po vraždy. Tuto informaci otiskla minulý týden dlouhá řada západních médií včetně českých. Na konci dostane vítěz 100 milionů rublů, v přepočtu asi 42 milionů korun. Tato zpráva však není pravdivá, přesněji řečeno, odpovídá skutečnosti jen zčásti, zjistil německý deník Die Welt.

Ano, ruský podnikatel a milionář Jevgenij Pjatovskij skutečně připravuje reality show, která se začala přirovnávat k románové a poté úspěšně zfilmované trilogii Hunger Games (Hladové hry), pro níž hledá 30 dobrovolníků. Ti by měli přežít devět měsíců v sibiřské tajze včetně lovení zvěře. Stále by je sledovaly dva tisíce kamer, které budou dosud ojedinělou akci přenášet do celého světa. Pořadatelé doufají, že show by mohly sledovat až dvě miliardy lidí. Dobrovolníci by měli být vysazeni v tajze a od tohoto okamžiku by se museli spoléhat jen sami na sebe.

Ale že by se tolerovaly vraždy, zabíjení nebo znásilňování, že by snad něco takového organizátoři během show nazvané "Game2:Winter" dokonce chtěli, je stejně nemyslitelné a nerealistické jako u jiných formátů reality, třeba Big Brother, říká Pjatkovskij. "Je to prostě nesmysl." Že je ale hra na posledního přeživšího v ruské tajze, tomu viditelně uvěřili v řadě redakcí po celém světě. A to i v renomovaných titulech.

Že se při tom příliš nerešeršovalo, vlastně vůbec, napovídá v českém prostředí už třeba pouhý fakt, že téměř nikdo, kdo o sibiřské obdobě Hunger Games psal, si ani nezjistil správný tvar jména pořadatele Pjatkovského. Přitom není ani nutné umět rusky, protože vše o hře Game2:Winter je včetně jejích pravidel dostupné na webu v angličtině. Fake News, která se objevila, prostě jeden opisoval od druhého, což je dnes v médiích celkem běžná praxe.

"Ani jeden jediný novinář mi nezavolal a nezeptal se mě, jestli to souhlasí," říká Pjatkovskij listu Die Welt. Je nicméně možné, že v show může dojít k tragickým událostem. V případě nouze potřebuje vrtulník zhruba 30 minut, než se dostane na místo. "Během těchto 30 minut se může stát všechno možné, jako ve skutečném životě," vysvětluje Pjatkovskij. Pořadatel show si její dezinterpretaci vysvětluje tím, že jeho citát někdo úmyslně vyostřil. V onlinovém zpravodajství "Siberian Times" tak stojí, že "je dovoleno vše". Ale v článku samotném se už jen uvádí, že organizátoři nepřebírají odpovědnost za to, kdyby někdo někoho usmrtil nebo znásilnil.

Pjaktovského dále udivila informace šířená některými médií, že ti, kdo se show chtějí zúčastnit, musejí zaplatit 150 tisíc eur. Tato cesta je ale podle něj otevřená jen pro dva účastníky, všech 28 ostatních musí sbírat hlasy při internetovém hlasování. Vyhrávají ti, kdo jich získají nejvíce.

Za necelých devět měsíců, od 1. července 2017 do 1. dubna 2018, si budou muset vybraní kandidáti nejdříve postavit přístřeší, v němž by přestáli sibiřskou zimu s teplotami do mínus 40 stupňů Celsia. Každý kandidát si smí vzít 100 kilogramů zavazadel. Ze braní je dovolen nůž, ale žádné střelné zbraně. Kdo chce přestat, může tak učinit kdykoli. Co se bude v tajze odehrávat, budou 24 hodin denně sledovat dva tisíce kamer. Formát má být prodán několika televizím. Jestli se Game2:Winter opravdu uskuteční, se rozhodne v příštích týdnech.

Náklady na projekt Pjatkovskij vyčísluje na jednu miliardu rublů, v přepočti asi 420 milionů korun. "Už jsme našli několik investorů," říká. Zhruba pětina sumy ale ještě chybí. O uchazeče ale nouze není. Zatím se jich do show přihlásilo kolem čtyř stovek. Mezi nimi i jeden Američan.

 

,

19. prosince 2016