nový královský dekret

Světlé zítřky Saúdek: budou moci k lékaři bez souhlasu mužů

nový královský dekret
Světlé zítřky Saúdek: budou moci k lékaři bez souhlasu mužů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S pozitivními reakcemi se setkal dekret saúdskoarabského krále Salmána. Královské nařízení má ženám umožnit, aby se k veřejným službám mohly dostat i bez svolení mužského příbuzného. Zprávu přinesla televize Al Jazeera.

V nedávné době vzbudilo velký rozruch a údiv hlasování na půdě OSN, při kterém byla ultrakonzervativní arabská monarchie zvolena do komise pro postavení žen. O hlasování jsme vás informovali zde. V Saúdské Arábii přitom ženy nesmí například řídit, olympijských her se mohly zúčastnit až v roce 2012, volit mohly poprvé v roce 2015. Běžné jsou i fyzické tresty a veřejné popravy. Poměry se však mění i u Saúdů.

Dekret, který byl zveřejněn tento čtvrtek, znamená, že ženy za určitých okolností již nepotřebují souhlas mužského příbuzného, aby mohly navštívit lékaře, získat vzdělání nebo se ucházet o zaměstnání. Zejména poslední bod souvisí se snahou Saúdů stát se méně závislými na těžbě ropy a více diverzifikovat svojí ekonomiku. Dekret také reaguje na praxi, kdy některé státní úřady požadovaly mužský souhlas pro určitou ženskou činnost, ačkoliv dle saúdské legislativy žádný takový zákon neexistuje. Nařízení má vstoupit v platnost během tří měsíců.

Aktivistky bojující za ženská práva králův výnos uvítaly. Například Sahar Nasiefová z města Jeddy uvedla, že jak muži, tak ženy jsou z dekretu nadšeni. Pro Al Jazeera řekla, že velkou naději vzbuzuje právě to, že se jedná o výnos samotného krále, který tak má velkou váhu. Nicméně dodává, že se teprve ukáže, jak bude nařízení v praxi fungovat. Pro jiné činnosti, jako je vydání pasu nebo cestování do ciziny, však budou ženy nadále potřebovat povolení mužského příbuzného.

Jiní aktivisté jsou však mnohem skeptičtější. Podle Ebtihal Mubarakové, která pracuje v New Yorku, se pouze jedná o zástěrku, jejímž cílem je odvést pozornost od situace lidských práv v arabské monarchii.

7. května 2017