Prezidentské volby

Zemana by volilo 37 % lidí. Druhý Horáček vede nad Drahošem

Prezidentské volby
Zemana by volilo 37 % lidí. Druhý Horáček vede nad Drahošem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Miloše Zemana by v příští prezidentské volbě volilo 37 procent lidí. Na druhém místě by v prvním kole skončil textař a podnikatel Michal Horáček s 20 procenty, třetí pak bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš se 17 procenty. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. K volbám by nyní přišly více než dvě třetiny Čechů.

Podle Daniela Prokopa ze společnosti Median se dá předpokládat, že bude Zeman v prvním kole silný: „Tak to většinou bývá u obhajujících kandidátů, že dostávají minimálně kolem 35 procent v tom středoevropském kontextu. Nicméně za ním jsou relativně srovnáni další kandidáti, Michal Horáček a Jiří Drahoš. Je zajímavé, že nějakých 21 procent lidí dnes vůbec neví, koho by volili,“ řekl Prokop rozhlasu.

Další kandidáti by už skončili s velkým odstupem za první trojicí. Lékaře a aktivistu Marka Hilšera by volila dvě procenta lidí, podnikatele Igora Sládka a bývalého šéfa Rusnokova kabinetu Karla Štogla shodně jedno procento.

Prezident Miloš Zeman - Foto: Jan Zatorsky
Průzkum se uskutečnil od 7. do 10. dubna a zúčastnilo se ho 1008 lidí. První kolo prezidentských voleb by se mělo podle lhůt stanovených ústavou a zákonem konat nejpozději 19. a 20. ledna příštího roku, termín vyhlásí předseda Senátu.

Voleb se určitě zúčastní 51 procent lidí, dalších 17 procent řeklo, že se spíše zúčastní. Naopak 18 procent dotázaných volit určitě nepůjde. Vysoká účast by podle průzkumu měla být mezi vysokoškoláky a také mezi lidmi nad 60 let.

„Je zajímavé, že tyto dva trendy se do velké míry vyrovnávají, protože vysokoškolsky vzdělaní volí často liberální kandidáty. V těchto volbách se dá předpokládat, že budou volit protikandidáty Miloše Zemana. A naopak starší volí častěji konzervativnější kandidáty, v těchto volbách proto budou spíše volit Miloše Zemana,“ dodal Prokop.

Horáček začal sbírat podpisy

Textař a podnikatel Michal Horáček dnes zahájil podpisovou kampaň pod nominační petici pro prezidentskou volbu. Lidé mohou podepsat archy na čtyřech stovkách míst po celé zemi, sbírat budou i dobrovolníci mezi svými příbuznými a známými. Horáček, který se účastnil sběru podpisů v petičním stánku na náplavce Rašínova nábřeží v Praze, se za favorita druhé přímé volby hlavy státu nepokládá. Uskuteční se začátkem příštího roku.

„Favoritem je současný prezident Miloš Zeman už z toho důvodu, že zkrátka je prezidentem, takže když někam přijede, lidé se na něho přijdou přinejmenším podívat,“ řekl ČTK Horáček. Ač, jak připustil, ovládá herní prostředí, je pro něho nemožné stanovit sám na sebe kurz.

Lidé mohou Horáčkovu kandidaturu podpořit podpisem ve více než 420 kamenných místech, jež mu nabídli provozovatelé při jeho dosavadní kampani. „Lidé mi nabídli třeba lékárny, restaurace nebo kluby. Kromě toho máme asi 3000 dobrovolníků, kteří archy vezmou a navštíví své příbuzné, kamarády a podobně,“ uvedl Horáček. Věří, že potřebných 50.000 podpisů se mu podaří shromáždit do několika týdnů.

Z možných kandidátů do volby hlavy státu už sbírá podpisy lékař a aktivista Marek Hilšer. Další kandidáti termín teprve oznámí. Zeman, jenž chce funkci v druhé přímé volbě obhájit, ustaví volební tým patrně do dvou týdnů. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš už získal pro petiční akci dvě stovky dobrovolníků.

Uchazeči pro prezidentské volební klání musí nasbírat alespoň 50.000 podpisů. Kromě občanské kandidatury může adepty do volby navrhnout skupina nejméně 20 poslanců nebo nejméně deseti senátorů. O parlamentní nominaci se ale nikdo z lidí, kteří už kandidaturu ohlásili, neuchází.

Kandidaturu ohlásili také někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka, podnikatel Igor Sládek a výtvarník Emil Adamec. Zájem projevili bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl nebo aktivistka Jana Yngland Hrušková.

,