Povolební vyjednávání

Rušno v Lánech. Zeman finišuje povolební schůzky, dnes jedná s ČSSD

Povolební vyjednávání
Rušno v Lánech. Zeman finišuje povolební schůzky, dnes jedná s ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

U prezidenta Miloše Zemana se tento týden dveře netrhnou. Pokračují totiž prezidentovy povolební schůzky se zástupci sněmovních stran, které přerušila prezidentova návštěva Olomouckého kraje. Vystřídají se u něj sociální demokraté, lidovci, TOP 09 a jako poslední STAN. V pondělí odpoledne se Zeman sejde se zástupci ČSSD, strany, z níž před deseti lety odešel.

Sociální demokraté se po volbách, z nichž vyšli se ziskem 15 poslanců oproti dosavadním 50, k povolebnímu vyjednávání příliš nevyjadřují. Hned po vyhlášení výsledků voleb pouze uvedli, že pro příští čtyři roky počítají s opoziční rolí. Úřadující šéf ČSSD a dosluhující ministr vnitra Milan Chovanec ale na začátku listopadu naznačil, že šéfem sněmovny by neměl být zástupce hnutí ANO. To do funkce nominuje poslance a dosavadního místopředsedu sněmovny Radka Vondráčka.

V tom se Chovanec neshodne právě s prezidentem Zemanem, jenž respektuje požadavek vítězné strany na post předsedy dolní komory. „Musíme se zamyslet, jestli není šance zvolit jinou osobu než pana Vondráčka, a to z ústavních důvodů, protože pokud bude zvolen zástupce ANO, znamená to tři pokusy (nominovat předsedu vlády – pzn. red.) pro ANO,“ řekl Chovanec.

Chovanec odmítl i variantu dlouhodobého fungování vlády bez důvěry sněmovny, kterou nedávno naznačil Zeman. „To by si ČR nezasloužila, bylo by to v neprospěch ČR,“ řekl.

Podle Chovance jsou dále cílem hnutí ANO předčasné volby. „Já si ale myslím, že hnutí ANO směřuje k předčasným volbám a ty debaty o vládě jsou víceméně mlha. Myslím, že cílem jsou předčasné volby za rok a pokusit se získat ještě větší podporu voličů. To si myslím, že je cíl,“ uvedl v pátek pro server iDNES Chovanec.

Zeman jedná se sněmovními stranami v tom pořadí, v jakém se dostaly do dolní komory. Prvním bylo hnutí ANO, následovali občanští demokraté, Piráti a SPD Tomia Okamury. Naposledy probíral Zeman povolební situaci s KSČM. Její předseda Vojtěch Filip s prezidentem debatoval o podmínkách, za kterých by byla KSČM ochotna podpořit menšinovou vládu hnutí ANO. Komunisté trvají na zákonu o obecném referendu, čtyřletém programu trvalého zvyšování minimální mzdy a na ochraně přírodního bohatství. Další podmínky nejsou nepřekročitelné, uvedl po jednání Filip.

Zeman opustil ČSSD v roce 2007

Vztahy Miloše Zemana se sociální demokracií jsou komplikované už od doby, kdy jej část poslanců ČSSD nepodpořila v prezidentské volbě v roce 2003. Zeman poté odešel do důchodu na Vysočinu. Rozkol bývalého předsedy se svou stranou pokračoval v dalších prezidentských volbách. Do prvních přímých voleb v roce 2013 vyslala ČSSD Jiřího Dienstbiera, Zeman kandidoval za Stranu práv občanů – zemanovce. 

Vztahem mezi prezidentem a sociální demokracií zamávala i takzvaná lánská schůzka, jež se odehrála po sněmovních volbách v roce 2013. ČSSD volby vyhrála s 20,45 procenty hlasů, což část strany po letech v opozici považovala za málo. Tehdejší místopředsedové ČSSD Michal Hašek a Zděnek Škromach spolu s předsedou poslaneckého klubu Jeronýmem Tejcem a hejtmany Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem se po vyhlášení výsledků voleb sešli se Zemanem v Lánech. Den na to vyzval Hašek předsedu strany Bohuslava Sobotku k rezignaci. Sobotka nicméně tento pokus o puč politicky přežil a sestavil vládu.

Miloš Zeman byl členem ČSSD od roku 1992 do jara 2007, v letech 1993 až 2002 jí předsedal.  Po vystoupení z ČSSD byl v roce 2010 předsedou Strany práv občanů – zemanovci, jejímž je nyní čestným předsedou. Sociální demokracii Zeman opustil v souvislosti s trestním oznámením, které na něj podal novinář Jaroslav Novák. Za iniciátora oznámení Zeman považoval tehdejšího předsedu strany Jiřího Paroubka. Podle trestního oznámení měl Zeman poškodit stranu smlouvou s advokátem Zdeňkem Altnerem. O Altnerově smrti jsme psali ZDE.