Topolánek bude kandidovat na prezidenta

Mirek Topolánek potvrdil svou kandidaturu na prezidenta

Topolánek bude kandidovat na prezidenta
Mirek Topolánek potvrdil svou kandidaturu na prezidenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý premiér a expředseda ODS Mirek Topolánek serveru Blesk.cz v neděli potvrdil, že chce kandidovat na post prezidenta republiky. Aktuálně hledá podporu mezi zákonodárci. Aby byla jeho kandidatura platná, musí do úterý do 16 hodin získat podporu 10 senátorů nebo 20 poslanců.

„Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo,“ citoval Blesk někdejšího předsedu vlády.

„Chci průřezovou podporu. Nejsem kandidát žádné strany, nekandiduji s podporou žádné strany. Sháněl jsem a mám pocit, že se mi to podaří – mít podporu pěti klubů v Senátu,“ uvedl Topolánek pro Blesk.

Informace, že by Topolánek ještě mohl zasáhnout do boje o Hrad, se v médiích rozšířila v posledních několika dnech. Uvítali ji jeho bývalí spolupracovníci. „Osobnostně a politickým rozhledem převyšuje všechny protikandidáty Miloše Zemana o parník, řekl Echo24 v sobotu Alexandr Vondra. „Považuji to za dobrý nápad,“ řekl v sobotu Marek Benda z ODS.

Šéf občanských demokratů Petr Fiala však v neděli odmítl prozradit, zda ODS Topolánka podpoří. Uvedl, že strategii strany pro prezidentské volby představí až po neděli. Ivan Bartoš uvedl v Partii na televizi Prima, že piráti budou teprve jednat, kterého z kandidátů podpoří. Osobně by pro Topolánka ale nehlasoval.

Současný prezident Miloš Zeman tento týden na TV Barrandov Topolánkovi vzkázal, aby se dál držel svého podnikání v energetice a do politiky se už „nepletl“. Psali jsme o tom zde.

Narodil se v roce 1956 ve Vsetíně. V letech 2002 až 2010 byl po Václavu Klausovi druhým předsedou ODS. V období 2006–2009 působil jako český premiér. V roce 2009 stála Česká republika v čele EU, nicméně Jiří Paroubek kabinet v květnu shodil. O rok později Mirek Topolánek odchází i z čela ODS.
Od září 2011 je předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky a od října 2011 předsedou dozorčí rady Elektrárny Opatovice. V dubnu 2015 oznámil předseda ODS Petr Fiala, že Topolánek přestal platit členské příspěvky, a proto už není členem ODS.