Rozpolcené Katalánsko

Statisíce lidí demonstrovaly v Barceloně za jednotné Španělsko

Rozpolcené Katalánsko
Statisíce lidí demonstrovaly v Barceloně za jednotné Španělsko

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Statisíce lidí dnes demonstrovaly v Barceloně za jednotné Španělsko. Podle organizátorů přišel více než milion lidí, podle místní policie jich bylo na 300 tisíc. Informoval o tom deník El País. Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem Všichni jsme Katalánsko a účastnili se jí i někteří politici ze stran, které odmítly v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti.

Den poté, co španělská vláda přezvala přímou správu Katalánska, vyšli lidé do ulic Barcelony se španělskými a katalánskými vlajkami. Volali například "Děkujeme Španělsko", "Katalánsko Tě miluje" a nesli transparenty s nápisy "Izolovat se znamená zchudnout" či "Ne odtržení Katalánska". V průvodu, který prošel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra.

"Jsme tady, abychom protestovali proti ilegálním krokům Puigdemonta, které rozdělily Katalánsko. Když se odtrhneme od Španělska, budeme slabší," řekl jeden z účastníků demonstrace, barcelonský advokát Lluis deníku El Mundo. Kritizoval tak Carlese Puigdemonta, který byl do pátku katalánským premiérem, než ho Madrid sesadil. Puigdemont jako lídr separatistické koalice prosadil konání referenda o nezávislosti z 1. října i hlasování o rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky. Na demonstraci dnes také někteří volali "Puigdemont do vězení".

Na demonstraci, která skončila asi dvě hodiny po poledni španělskou hymnou, vystoupilo i několik bývalých a současných španělských politiků, například socialistický politik Josep Borrell, jenž býval španělským ministrem a také předsedou Evropského parlamentu. Dorazila i španělská ministryně zdravotnictví Dolors Montserratová či předseda strany Ciudadanos Albert Rivera. Z místních politiků přišel šéf katalánských lidovců Xavier García Albiol či lídr katalánských socialistů Miquel Iceta.

Dnešní manifestací lidé protestovali i proti rezoluci o nezávislosti Katalánska, kterou schválil parlament tohoto autonomního regionu v pátek. V parlamentu měli totiž v předchozích dvou letech většinu separatisté. Kvůli jejich snahám o nezávislost Madrid od soboty převzal vedení Katalánska, rozpustil tamní parlament a vyhlásil volby na 21. prosince.

Organizace SCC pořádala podobně velkou demonstraci už 8. října, kdy také lidé v ulicích Barcelony protestovali proti snahám tamní vlády o odtržení od Španělska. Tehdy SCC oznámila, že dorazil téměř milion lidí, podle policie jich bylo na 350 tisíc.

Demonstrace v Barceloně dnes oficiálně začala ve 12:00 SEČ, ale už asi dvě hodiny předtím se podle záběrů ze sociálních sítí pohybovaly v ulicích Barcelony stovky lidí s červenožlutými vlajkami a hesly za jednotné Španělsko. Asi stovka se jich dopoledne sešla před velitelstvím policie a volala "Nejste v tom sami!". Právě na policii totiž bude zajistit v rozdělené zemi pořádek v následujících dnech, kdy se čekají i demonstrace separatistů a kdy jedny z katalánských odborů plánují stávku.

,