Střelcem důchodce a hazardní hráč

Útok v Las Vegas zatím nebyl označen za teroristický

Střelcem důchodce a hazardní hráč
Útok v Las Vegas zatím nebyl označen za teroristický

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

O motivu masakru v Las Vegas se zatím jen spekuluje, což znemožňuje zařadit střelbu čtyřiašedesátiletého Stephena Paddocka mezi teroristické činy. Útok se tradičním definicím terorismu vymyká, upozornila v pondělí agentura AP s odvoláním na mínění vyšetřovatelů a psychologů. K útoku se sice přihlásil Islámský stát, ale jeho prohlášení policie příliš nevěří.

Odborníci vidí analogii s akcí Timothyho McVeigha, který v roce 1995 s nákladním autem naloženým výbušninou zaútočil na federální úřady v Oklahoma City a zabil 168 lidí. McVeigh tehdy nebyl souzen za terorismus, ale za použití zbraně hromadného ničení a vraždu.

Podle experta Randalla Lawa lidé v USA váhají s označováním domácích útoků za teroristické. Zákonů stíhajících vnitrostátní terorismus ani soudy příliš nevyužívají. Může v tom být podle expertů i rasový předsudek. Mnoho Američanů totiž soudí, že teroristé jsou jen lidé s cizími jmény a s tmavou pletí, kteří vyznávají cizí ideologie.

Jasnou definici terorismu nemá podle AP ani americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI nebo ministerstvo zahraničí. „Na definici se nikdo nedokáže shodnout,“ tvrdí Law. Stát Nevada ovšem definici terorismu ve svých zákonech má – podle ní jde „o využití nebo o pokus využít sabotáže, nátlaku nebo násilí k vyvolání velké újmy na zdraví nebo smrti mezi obyvatelstvem“.

Lidé se kryjí a prchají před střelcem - Foto: repro CBS

Starostka Las Vegas ale při popisu Paddockova masakru tuto definici nepoužila a útočníka neoznačila za teroristu, ale za „šíleného blázna, plného nenávisti“.

Podle poslance Kongresu ze státu Connecticut Jima Himese má úřední označení „terorismus“ velký praktický význam. „Teď se zvažuje, zda nevadská jatka byla terorismem. Pokud je tak označíme, znamená to mobilizaci nebývalých zdrojů. Pokud ne, nebude nic,“ napsal na twitteru.

Chlápek, co byl v důchodu a hrál hazard

„Je to jako by na naši rodinu právě spadl asteroid,“ uvedl Eric Paddoc. Jeho 64letý bratr Stephen spáchal v noci nejhorší masakr v novodobých dějinách Spojených států, při kterém v Las Vegas zahynulo nejméně 58 lidí a přes 500 dalších osob utrpělo zranění. Jsme naprosto v šoku. Nechápeme, co se stalo,“ řekl Eric v rozhovoru s televizní stanicí WOFL-Channel 35. Jeho bratr byl podle něj „chlápek“, který byl v důchodu, chodil do hotelů a hrál hazard.

Paddockův bratr stanici NBC rovněž potvrdil, že jejich otcem byl Patrick Benjamin Paddock, bankovní lupič odsouzený k 20 letům vězení, který byl v letech 1969 až 1977 po útěku z texaského vězení na seznamu deseti nejhledanějších zločinců amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Podle nevadské policie měl Paddock kromě několika dopravních přestupků čistý trestní rejstřík. Žil podle ní v posledních letech ve městě Mesquite ve státě Nevada, které má asi 14 000 obyvatel. Bydlel v patrovém domku v seniorské čtvrti známé jako Sun City Mesquite, jejíž součástí je golfové hřiště a několik bazénů. Dům koupil v roce 2015. V areálu Sun City se 1400 domy mohou žít jen lidé starší 55 let, uvedl list USA Today. Podle stanice NBC měl pilotní průkaz a vlastnil dvě letadla. Měl také lovecké povolení.

na místě útoku - Foto: Reuters

V letech 2009-12 žil Paddock v Texasu, na předměstí Dallasu, uvedla agentura AP. V Dallasu se živil jako domovník v obytném komplexu zvaném Central Park.

V hotelu v Las Vegas se Paddock ubytoval 28. září. Policie původně pátrala také po Marilou Danleyové, která se podle prvotních informací ubytovala v hotelu s Paddockem. Po jejím výslechu ale policisté uvedli, že se o ni už v souvislosti s případem dál nezajímají. Danleyová v hotelu ve skutečnosti nebyla a najít se ji podařilo mimo území USA, uvedla policie. Paddock podle všeho zneužil její totožnost. Podle střelcova bratra Erika byla dvaašedesátiletá Danleyová Paddockovou přítelkyní.

,

2. října 2017