Firma z koncernu Agrofert před volbami nadělovala. Dělníkům dala 10 tisíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stabilizační příspěvek, nebo Babišovo volebné? Napajedelská Fatra z koncernu Agrofert, který je známý všeobecně nízkými mzdami, poslala v poslední předvolební výplatě svým dělníkům jednorázový příspěvek 10 tisíc korun. Ozývají se hlasy, že tento příspěvek nesouvisí pouze se situací na trhu práce, ale má mezi dělníky v souvislosti s nadcházejícími volbami do parlamentu navodit atmosféru „šéf se o nás stará“.
,,Dozvěděl jsem se to od zaměstnance Fatry. Je mi podezřelé, že je ten stabilizační příspěvek podaný zrovna před volbami. Mohli to udělat před měsícem, dvěma nebo třemi, protože situace na trhu práce je pořád stejná. Podle mě to má dvě strany mince: jednak v současné chvíli potřebují každého zaměstnance, jednak je potřeba využít a nepodcenit každý hlas. Navíc příspěvek dostali jen nejnižší dělnické profese, pro které 10 tisíc korun není úplně málo,“ upozornil Echo24 jeden z místních.
Koncern Agrofert ale namítá, že za vyplacením desetitisícového příspěvku stojí pouze nízká nezaměstnanost a nárůst mezd ve Zlínském kraji. „Důvod je naprosto jednoduchý – vysoké konkurenční prostředí na trhu práce a všeobecný nárůst mezd v regionu. Fatry se to týká bezprostředně kvůli masivnímu náboru okolních podniků. Mimochodem – podobné doplatky dle našich informací vyplatily i další podniky v regionu,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Agrofert prostřednictvím Hanzelky předem vyloučil spekulace, že by za příspěvkem mohly být blížící se volby. „Pokud za tím v redakci Echo24 hledáte cokoli jiného, vaše úvaha není správná,“ napsal tiskový mluvčí a z důvodu transparentnosti hned uveřejnil dotaz redakce a svoji odpověď na webových stránkách koncernu. Na otázku, jestli podobné jednorázové finanční ohodnocení dostali i další zaměstnanci Agrofertu, už ale neodpověděl.
Mimořádný příspěvek za září vyplatil svým zaměstnancům také otrokovický závod Continental Barum. Ovšem ten neodměňoval pouze dělníky. „Ano, naše společnost vyplatila ve mzdě za měsíc září mimořádnou odměnu 10 000 Kč. Na odměnu měly nárok všechny profese (technici i operátoři),“ uvedla za závod pro Echo24 Regina Feiferlíková s tím, že zářijový termín zvolili z důvodu zakončení letní sezóny ve výrobě, kdy výroba jela na nejvyšší výkon.
Na hranici minimální mzdy
Koncern Agrofert, který zaměstnává na 34 tisíc lidí, přitom čelí dlouhodobé kritice kvůli nízkým mzdám. Například záříjový inzerát společnosti Vodňanská drůbež z koncernu na pozici dělník ve výrobě slibuje za tvrdou práci i o víkendech a svátcích v ne příliš příjemném pracovním prostředí 12 500 korun měsíčně. Zákonná minimální mzda je přitom od ledna 2017 stanovená na 11 000 korun.
Kdo říká pravdu v kauze Vodňaská drůbež? @AndrejBabis nebo @sasauhlova? A jeden aktuální inzerát firmy https://t.co/HkkvfbSqb8 via @A2larm pic.twitter.com/Iql41dCoBR
— Josef Stredula (@JStredula) 30. září 2017
Fatra zase nabízí dělníkovi plastikářské výroby za obsluhu linek na výrobu podlahových krytin, technických folií, granulátu a potisk fólií plat 18 až 22 tisíc korun, tedy čistou mzdu v rozmezí přibližně 14 500 až 17 tisíc korun. Strojník energetických zařízení si přijde na 22 000 až 25 000 hrubé mzdy a provozní elektromechanik na 18 000 až 25 000 korun.
To konkurenční Continental Barum v Otrokovicích nabízí zdaleka nejvyšší průměrné mzdy v regionu pro dělnické profese. Dělníci tam pobírají přes 30 tisíc hrubé mzdy.