Ustavující schůze

Boj ve sněmovně začal hádkou o imunitní výbor. Znovu se poslanci sejdou ve středu

Ustavující schůze
Boj ve sněmovně začal hádkou o imunitní výbor. Znovu se poslanci sejdou ve středu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nově zvolení poslanci se poprvé sešli ve sněmovně. Po složení slibu se velmi brzy začali přít o to, kolik členů bude mít mandátový a imunitní výbor. Nakonec bylo na návrh KSČM, po téměř dvouhodinovém sporu, schváleno, že výbor bude mít 19 členů. Následně sněmovna přerušila jednání. Znovu se poslanci sejdou ve středu v 10:00, kdy by se měl volit předseda sněmovny.

Noví poslanci přebírali dopoledne osvědčení o zvolení, po zahájení schůze složil jako první slib předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který schůzi svolal. Následoval slib Vojtěcha Filipa (KSČM) jako nejstaršího znovu zvoleného někdejšího místopředsedy dolní komory. Filip následně vyvolával ke složení slibu další poslance podle abecedy.

Poslanci se poté přeli, kolik členů bude mít mandátový výbor. U některých navrhovaných počtů by totiž neměly zastoupení nejmenší kluby TOP 09 a STAN. Většina stran nakonec po místy vzrušené diskusi schválila, aby členů bylo 19. Proti byli Piráti, podle kterých by stačilo pro zastoupení všech stran 18 členů. Další člen navíc podle Pirátů pouze zvyšuje zastoupení ANO ve výboru, který by mohl opakovaně rozhodovat o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapího hnízda.

ANO bude mít v devatenáctičlenném mandátovém a imunitním výboru osm členů, Piráti a SPD po dvou, KSČM a ČSSD po jednom. Na Demokratický blok, který kvůli výběru sněmovních představitelů a orgánů vytvořil, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, připadlo pět míst, oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Němcová směrem k poslancům ANO řekla, že doufá v to, že hned v počátku tak „nezakroutí demokracii krkem“. „Když se dívám na ty vaše nesmyslné vlajčičky, tak mi to připomíná vítězný únor,“ vzkázala poslancům ANO v narážce na vlajky s logem hnutí, které měli poslanci hnutí před sebou. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že během uplynulých sedmi volebních období se nestalo ani jednou, že by některý poslanecký klub neměl v mandátovém výboru zastoupení.

Babiš v pondělí odmítl výtky šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, že vyjednávání o vládě s ostatními stranami byla jen předstíraná. ANO podle něj nedostalo šanci složit většinovou vládu, protože zbývající strany spolupráci striktně odmítly. Ucházet se nyní o podporu na získání většiny ve Sněmovně by považoval za ztrátu času. ANO dnes proto ani neuskuteční avizovanou schůzku se sestavou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN – Demokratickým blokem, který Babiš označuje za Kalouskův blok.

Ostatní strany po jednáních svých klubů upřesnily, jak budou postupovat při volbách orgánů Sněmovny. Díky podpoře ANO, KSČM, SPD a Pirátů by se měl předsedou komory stát Radek Vondráček (ANO). Kalousek řekl, že hlasování o šéfovi Sněmovny bude testem, zda platí prohlášení stran, že budou v opozici. Pokud Vondráčka podpoří i někdo další kromě ANO, mohlo by to být podle něj základem vzniku druhé opoziční smlouvy.

ČSSD nebude hlasovat při volbě místopředsedy Sněmovny pro šéfa SPD Tomia Okamuru ani jiného dalšího zástupce uskupení. Hnutí považují za extremistické. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka neupřesnil, zda strana podpoří Vondráčka. U Pirátů bude rozhodnutí při hlasování o kandidátech na místopředsedy Sněmovny z KSČM a SPD na rozhodnutí jednotlivých poslanců. Podpora pro zástupce těchto dvou stran je podle šéfa strany Ivana Bartoše mezi pirátskými poslanci „vlažná“.

SPD vybrala svého kandidáta do čela bezpečnostního výboru, který by jí měl připadnout podle dohody s ANO. Nominovala lídra své kandidátky na Vysočině Radka Kotena, který podle vedení nemá škraloupy a vazby na Rusko či USA. Server Aktuálně.cz koncem října napsal, že Koten v minulosti sdílel například poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny a na facebooku byl členem skupin pro referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo, popřípadě fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel.

Do čela mandátového a imunitního výboru komunisté nominují Stanislava Grospiče, kterého podpoří SPD. Naopak Piráti plánují hlasovat pro šéfa Starostů Petra Gazdíka.

Ustavující schůze sněmovny není jen o volbě předsedy dolní komory, na kterém nemusí vždy panovat mezi stranami shoda. Tomu předchází řada kroků. Nejdříve musí všichni poslanci složit slib, poté se musí ustavit volební komise, aby se vůbec mohlo o složení vedení sněmovny hlasovat, a pak je třeba ustavit mandátový a imunitní výbor. Až poté se může začít hlasovat o předsedovi a místopředsedech. Na závěr se musí poslanci dohodnout, kolik bude výborů a kolik bude mít který výbor členů.

, ,