Pojistný trh

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 92,9 miliard

Pojistný trh
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 92,9 miliard

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Český pojistný trh za tři čtvrtletí letošního roku zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 92,9 miliardy Kč, což je meziročně o 3,8 procenta více. Životní pojištění stagnovalo, naopak neživotní pojištění vzrostlo o 6,1 procenta. Uvedla Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 2,1 procenta na 118,5 miliardy Kč.

Životní pojištění klesá již jen velmi mírným tempem. Za tři čtvrtletí 2017 se snížilo o 56 milionů na 32,5 miliardy Kč. „Dosavadní pokles přetrvávající od konce roku 2014 se nyní téměř zastavil,“ uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

„Výsledky pojistného trhu jsou horší, než se může na první pohled zdát. V životním pojištění je český trh ve srovnání s EU dlouhodobě nízký. Stagnace je tedy špatnou zprávou,“ komentoval výsledky ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Obdobně hodnotí také neživotní pojištění. „Trh jako celek má na vyspělé země ztrátu. Proto ani nárůst o šest procent není dostatečný. V době, kdy ekonomika roste o čtyři procenta a více, by mělo přibližování akcelerovat,“ dodal.

Pokles životního pojištění u produktů s jednorázově placeným pojistným dále pokračuje, do konce září se snížil o 16 procent. U produktů s běžně placeným pojistným ale pojišťovny zaznamenaly nárůst o 0,3 procenta.

U životního pojištění meziročně stále klesá počet aktivních pojistných smluv. „Meziročně se počet smluv životního pojištění snížil o 160 000 na aktuálních 5,4 milionu, ale ve srovnání s pololetím 2017 už další pokles pojistných smluv nenastává,“ upozornil Urban.

Počet nově uzavíraných smluv běžně placeného životního pojištění podle něj dále klesá, byť méně výrazným tempem než v minulých obdobích a nadále se snižuje i počet ukončených smluv. Místo situace v letech 2011 a 2012, kdy bylo za roční období uzavřeno asi 900 000 nových smluv životního pojištění a zároveň zhruba milion smluv bylo ukončeno, nyní bylo uzavřeno 546 000 smluv s běžně placeným pojistným a počet ukončených smluv klesl na 685 000.

U povinného ručení růst o 3,6 procenta představuje pouze částečný posun. Trh povinného ručení tak stále roste pouze vlivem nárůstu počtu pojištěných vozidel. Havarijní pojištění si udrželo vysoké tempo růstu o 8,9 procenta, je rovněž stále dané rostoucím počtem pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění vzrostla o šest procent, což podle Urbana znamená další solidní růst tohoto odvětví.

,

30. října 2017