Těžba lithia v Česku

Boj o lithium: Havlíček jde hájit memorandum o těžbě do Senátu

Těžba lithia v Česku
Boj o lithium: Havlíček jde hájit memorandum o těžbě do Senátu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lithium, o němž ještě nedávno hovořili jen odborníci, je nyní ohniskem sporu koaličních rivalů ČSSD a hnutí ANO. Hádka o těžbu lithia se dnes přesouvá do Senátu. Podle sociálních demokratů je memorandum o těžbě na Cínovci v zájmů ČR, hnutí ANO mluví o krádeži za bílého dne. Memorandum s australskou firmou bude v Senátu obhajovat ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Příští týden se kvůli budoucí těžbě lithia sejde i sněmovna. Podle sociálních demokratů se ANO snaží odvést pozornost od problémů svého šéfa Andreje Babiše.

Ministr Havlíček podepsal memorandum o těžbě lithia se společností European Metals Holdings (EMH), jež je vlastníkem tuzemské společnosti Geomet, minulý týden. S ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) se už několik dní dohaduje, kdo za co „může“. V senátu chtějí kvůli lithiu vystoupit oba.

Spor by se mohl dostat i na středeční schůzi vlády, jež je poslední před sněmovními volbami. Očekává to alespoň předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Vysvětlení žádají i občanští demokraté, již iniciovali středeční schůzi senátu.

Brabec se k memorandu, které hnutí ANO nyní kritizuje, vyjádřil už 26. září. Havlíčkovi k němu zaslal dopis, zásadní nesouhlas v něm ale není. Brabec mimo jiné napsal, že je „toho názoru, že Memorandum je jedním ze správných kroků, otevírajících prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud, (…).“ Konstatoval dále, že se jeho resort nepodílel na přípravě memoranda a nebyl k němu přizván. Text memoranda se navíc dle Brabcova dopisu týká především kompetencí ministerstva průmyslu. „Proto se nedomnívám, že by ministerstvo životního prostředí mělo být signatářem tohoto Memoranda,“ napsal Brabec. Na závěr doporučil upravit dílčí materiál resortu průmyslu, jenž je dle Brabce v rozporu s memorandem. To později v tiskové zprávě svého ministerstva z 9. října označil za jeden z důvodů, proč memorandum nepodepsal.

Naposledy se ministři pohádali v pondělním pořadu České televize Události, komentáře. Neshodli se ani na tom, zda hrozí v budoucnu České republice arbitráž a zda je v pořádku načasování memoranda. Podle Havlíčka jsou směrodatné průzkumné licence, jež vydává ministerstvo životního prostředí. Ten, kdo je má, má přednostní nárok na případnou těžbu, uvedl Havlíček. Brabec oponoval, že hlavní kompetenci v těchto otázkách ministerstvo životního prostředí nemá.

Babiš: Havlíček by měl dohodu vysvětlit, nebo odstoupit

Spor začal koncem minulého týdne. Hnutí ANO podpořilo svolání mimořádné schůze sněmovny k těžbě lithia v ČR, pokud by to KSČM navrhla. Komunisté tak později učinili a v úterý oznámili, že sněmovně navrhnou zrušení memoranda.

Senát Parlamentu ČR - Ilustrační foto: senat.cz

V pondělí Babiš ministra Havlíčka vyzval, aby dohodu vysvětlil, nebo odstoupil. Jednání Senátu označil Babiš za šaškárnu. Na středeční schůzi budou podle něj senátoři ČSSD svalovat vinu za podepsání memoranda na Brabce.

Havlíček o dohodě s EMH informoval v pondělí 2. října a zdůraznil, že lithium z ložiska Cínovec by se mělo zpracovávat v ČR. „Podpis memoranda je velmi důležitý z toho důvodu, že se společnost přihlásila k našemu záměru, a to prioritně zpracovávat vytěženou rudu na území ČR, což je jeden z hlavních cílů ministerstva průmyslu a obchodu a nové surovinové politiky ČR,“ uvedl tehdy Havlíček.

Ministra průmyslu podpořil i premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Podle Sobotky se Babiš snaží poškodit práci koalice a zakrýt vlastní kauzy. „Zásadně odmítám lživé výroky a snahu Andreje Babiše manipulovat českou veřejností ve věci těžby lithia v lokalitě Cínovec. Babiš se snaží systematickým vypouštěním dezinformací nejen poškodit práci současné vládní koalice, jejíž je ANO součástí, ale zejména zakrýt své vlastní závažné kauzy, vyšetřování možných podvodů v kauze Čapího hnízda i klesající preference jeho politické stran,“ uvedl Sobotka v pondělí.

V ČR jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia, většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou EMH vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.