USA sondují, zda je KLDR ochotná jednat o svém jaderném programu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy udržují se Severní Koreou "komunikační kanály" a zjišťují, nakolik je režim severokorejského vůdce Kim Čong-una ochoten jednat o svém jaderném programu. Podle agentury AFP to dnes oznámil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který je na návštěvě Číny. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová poté doplnila, že KLDR ale zatím nenaznačila žádný zájem o vyjednávání s USA.
"Klademe otázky. Udržujeme komunikační linky s Pchjongjangem, nejsme v úplné tmě, máme dva, tři kanály otevřené komunikace," řekl Tillerson novinářům. "Sondujeme, tak zůstaňte pozorní," dodal.
Tillersona dnes přijal v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching, s nímž měl šéf americké diplomacie na programu mimo jiné rozhovor o krizi kolem Severní Koreje. Washington naléhá na Peking, aby vyvíjel co největší nátlak na Pchjongjang s cílem zastavit severokorejský vývoj raket a jaderných zbraní.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v pátek konstatovala, že šestý jaderný test, který Severní Korea podnikla 3. září, nasvědčuje tomu, že země udělala velký pokrok na cestě k vývoji zbraní, jež představují riziko pro celý svět.
Rada bezpečnosti OSN na test reagovala tím, že na Severní Koreu uvalila nové, přísnější sankce.