KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Vydá nová sněmovna Babiše? Sám už by to asi poslancům nedoporučil, situace se prý změnila

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Vydá nová sněmovna Babiše? Sám už by to asi poslancům nedoporučil, situace se prý změnila

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ačkoliv ještě v polovině září šéf hnutí ANO Andrej Babiš říkal, že je pro své vydání ke stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo, nyní obrací. Podle jeho slov se situace změnila. Situace, za níž přišla do sněmovny první žádost, byla podle něj jiná, než je nyní. Hnutí ANO přitom bude muset řešit vydání i dalších spolustraníků. Vedle předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka, který je obviněn ve stejné kauze jako Babiš, by mohla přijít žádost o nově zvoleného poslance Pavla Růžičku.

„To já nevím. Už to bude v jiné situaci, pravděpodobně už budeme znát obsah spisu, možná budeme vědět, jak se k tomu postaví státní zástupce. Je to v jiné situaci, než byla první žádost,“ řekl Babiš v rozhovoru pro MF Dnes na otázku, zda bude souhlasit se svým vydáním. Ještě v polovině října přitom na schůzi sněmovny, kde se o jeho vydání hlasovalo, vyzýval ostatní poslance, aby ho vydali. A k tomu také došlo.

Babiš i Faltýnek ale tvrdí, že kauza je vykonstruovaná a proti stíhání dali stížnost. Jenže kvůli tomu, že oba mají nyní opět imunitu, je vyšetřování přerušeno a otázkou je, zda a jak se státní zástupce rozhodne. Oba poslanci přitom možná spoléhají na to, že jim zástupce vyhoví a stíhání zastaví. Sám Faltýnek to řekl hned po svém zvolení v sobotu 21. října v České televizi.

Mnohem spíše ale může Babišovi a Faltýnkovi pomoci nová povolební situace a také uspořádání sněmovny. Noví poslanci totiž nemusí hlasovat stejně jako ti minulí.  Pro vydání stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Nyní by poslancům za hnutí ANO, kteří získali 78 mandátů, stačilo pouze dalších 23 poslanců, s nimiž by stojedničkovou většinou zabránili vydání obou poslanců v případě hlasování všech 200 poslanců. A ještě méně poslanců by hnutí pro záchranu svého šéfa potřebovalo, pokud se k hlasování o vydání nesejde sněmovna celá.

Babiš sice zatím nenašel partnera, který by s ním chtěl skládat vládu, proto navrhuje menšinovou podobu doplněnou o odborníky. A ačkoliv první reakce dalších sněmovních stran byly negativní, dnes už to vypadá tak, že podporu najde u komunistů a možná i u SPD Tomia Okamury. Ti by pak nemuseli pro vydání obou poslanců zvednout ruce, nebo by mu mohli pomoci tak, že by odešli ze sálu. Pokud Babiše s Faltýnkem dolní komora vydat odmítne, bude trestní stíhání pokračovat až ve chvíli, kdy by oba poslanci ztratili mandát.

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka ale nemusí být jediná, kterou budou muset hnutí ANO řešit. Je totiž možné, že budou muset hlasovat také o vydání dalšího jejich kolegy, a to nově zvoleného poslance Pavla Růžičky, který je zároveň v samosprávě města Postoloprty. Růžička je totiž obžalovaný spolu s dalšími devíti zastupiteli, že prodali dům pod cenou. Město snížilo cenu, protože o dům neměl nikdo zájem. Poté se přihlásili dva zájemci, jejich podnikatelský zájem se ale zastupitelům nelíbil, a tak nabídku stáhli. Dům nakonec město prodalo podnikatelce, která v domě měla krejčovství. Trestní oznámení na zastupitele podal neúspěšný zájemce.

Jenže na rozdíl od Babiše a Faltýnka, kteří nyní obrací, Růžička by pro své vydání hlasoval hned. „Samozřejmě bych pro své vydání zvedl ruku. Už jenom kvůli těm devíti kolegům, kteří jsou obvinění se mnou. Mám sám zájem na tom, aby ta fraška skončila. Nejsmutnější na tom je, že v té věci udělalo dohled ministerstvo spravedlnosti a zjistilo pochybení u policistů, kteří zadávali znalecký posudek. Máme vyjádření i od odboru dohledu a samosprávy ministerstva vnitra, že jsme vše provedli správně dle zákona,“ uvedl pro server Echo24 Růžička. 

Poslanci o vydání hlasovali čtyřicetkrát

Babiš se hájí i tím, že není nic neobvyklého na tom poslance nevydat. „Pokud vím, tak byla Sněmovna žádána o vydání některého z poslanců pětadvacetkrát a vydala jen třináct poslanců,“ řekl také Babiš v rozhovoru pro MF Dnes. Dolní komora skutečně ve všech případech poslance nevydala

V historii samostatné České republiky dostala Poslanecká sněmovna žádost o vydání celkem čtyřicetkrát a to včetně žádosti o vydání Babiše a Faltýnka. S vydáním souhlasila v osmadvaceti případech. Nutno ale říci, že případy, kdy sněmovna souhlas nevyslovila, byly především v 90. letech. Od roku 2011 sněmovna nevydala pouze dva své členy – Stanislava Humla a Zuzanu Kailovou.

Opakovaně musela policie žádat o vydání poslance ODS Jiřího Payna. V roce 1998 ho poslanci vydali ke stíhání kvůli dopravní autonehodě, kterou způsobil. Payne se svým vydáním souhlasil, a to i když se tenkrát poslanecká imunita na takové případy vztahovat nemá. Ve volbách byl ale poslancem zvolen znovu, sněmovna ho tak v tom samém roce musela vydat ještě jednou.

Dvakrát sněmovna vydávala také poslance za extremistickou stranu Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Josefa Krejsu. V jeho případě to nebylo kvůli znovuzvolení, ale protože ho policie stíhala ve dvou případech.