První schůze nové sněmovny

První setkání poslanců. Rýsuje se koalice ANO, SPD a komunistů, zní z opozice

První schůze nové sněmovny
První setkání poslanců. Rýsuje se koalice ANO, SPD a komunistů, zní z opozice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

První den ve sněmovně ukázal, že se rýsuje spolupráce mezi vítězným hnutím ANO, SPD a komunisty. Tvrdí to alespoň politici, kteří skončí s největší pravděpodobností v opozici. Patrné to podle nich bylo alespoň při hlasování o mandátovém a imunitním výboru, které bylo první den na programu. Podle šéfa ODS Petra Fialy je taková spolupráce „zřetelná“, říká to i ČSSD. Podle Starostů a nezávislých (STAN) si ale bude Andrej Babiš vybírat pro něj „nejlevnější“ koaliční partnery.

„ANO v pondělí odmítlo přijít na jednání se zástupci Demokratického bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN – pozn. red.) a tím jasně ukázalo, že o dohodu na fungování Poslanecké sněmovny nemají zájem. Zřetelně se rýsuje spolupráce ANO, SPD a komunistů,“ uvedl pro Echo24 Fiala.

Podobně se vyjádřil na Twitteru i končící premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „ANO evidentně nechtělo, aby byla viditelná hlasovací koalice s Okamurou a komunisty, kterou mělo pro tento účel připravenou,“ napsal Sobotka na Twitteru.

Projevit se spolupráce měla při jednání Poslanecké sněmovny o počtu členů mandátového a imunitního výboru. Ten je důležitý mimo jiné pro vydávání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

Komunisté původně navrhli 13 členů výborů, později svůj názor změnili na 19. Pouze 13 členů by totiž znamenalo, že nejmenší poslanecké kluby TOP 09 a STAN by ve výboru zastoupení neměly. Navýšení počtu členů výboru na 19 podpořil po přestávce na jednání poslaneckého klubu i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle Sobotkova kolegy ze strany i z vlády poslance Jana Chvojky se ale „spolupráce“ ukáže až v následujících dnech. „O užší spolupráci ANO s KSČM a SPD je brzo spekulovat, to ukážou hlavně volby předsedy a místopředsedů,“ řekl serveru Echo24 Chvojka.

Volba předsedy je zatím naplánovaná na středu. KSČM, SPD i Piráti slíbili podpořit kandidáta hnutí ANO poslance Radka Vondráčka. Zdá se tedy, že o novém šéfovi dolní komory je už rozhodnuto. I s těmito slovy stáhl svoji kandidaturu na předsedu sněmovny Fiala.

Jako úplně jasnou zatím nechápe spolupráci mezi KSČM, SPD i Pirátům ani volební lídr STAN Jan Farský. „Myslím, že Andrej Babiš hraje pořád v režimu několika koalic a vybere tu pro něho ‚nejlevnější‘,“ uvedl pro server Echo24 Farský. Při pondělním jednání sněmovny to podle něj byla koalice s SPD a komunisty.

Jak ANO „nezvládlo připravit“ schůzi

Kritika se ale na hnutí ANO snesla především kvůli tomu, že na počtu poslanců, kteří mají v mandátovém a imunitním výboru sedět, se měl s ostatními subjekty domluvit předem. Nejen podle lidovců, kteří dokonce v pondělí chtěli přerušit jednání, měl vítěz voleb hnutí ANO ustavující schůzi lépe připravit.

„Z průběhu schůze mám velmi smíšené pocity. Především se ukazuje, že hnutí ANO jako vítěz voleb nezvládlo připravit schůzi tak, aby volby orgánů, v tomto případě počtu členů mandátového a imunitního výboru, probíhaly bez zbytečných zádrhelů,“ dodal Chvojka.

Roli ANO při první schůzi poslanců zkritizoval i Fiala. „Jednání o počtu členů mandátového a imunitního výboru, které by normálně trvalo několik minut, bylo dlouhé a hned po půl hodině jednání si vítězné hnutí ANO bralo přestávku. Je to důsledek toho, že neexistuje dohoda o uspořádání Poslanecké sněmovny, po které jsme volali, a které jsme chtěli napomoci,“ uvedl Fiala.

Podle poslance za TOP 09 Dominika Feriho je pondělní schůze sněmovny i důkazem toho, že se opozice bude muset hodně snažit. „Z té schůze vyplývá, že opozice nedostane vůbec nic zadarmo a o hodně věcí se bude muset dost prát. Značí i určitý přezíravý postoj ANO, KSČM a do budoucna možná dalších subjektů ve vztahu k opozici,“ uvedl pro Echo24 Feri. „Ani tak přirozená věc pro liberální demokracii, jako je poměrné zastoupení nebo zastoupení všech subjektů v tak zásadním výboru, jako je mandátový a imunitní, není samozřejmost,“ dodal Feri.

,

21. listopadu 2017