Konec župana Kotleby? Ve volbách se proti němu strany spojily
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dlouhá léta stál slovenský podnikatel Ján Lunter v čele potravinářské firmy Alfa Bio, jejíž řízení nakonec přenechal svým synům. Šestašedesátiletý zakladatel společnosti zaměřené na výrobu potravin ze sóji vstupuje do nadcházejících krajských voleb na Slovensku z pozice favorita na zvolení hejtmanem (županem) Banskobystrického kraje, kde před čtyřmi roky v přímé volbě překvapivě uspěl současný šéf pravicově populistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba.
Patrně největší pozornost v sobotních volbách hejtmanů a poslanců krajských zastupitelstev osmi krajů na Slovensku se soustředí právě na Banskobystrický kraj, kde se vytvořila silná neformální koalice proti Kotlebovi, jehož strana sbírá podpisy za vystoupení Slovenska z EU a NATO. Kotleba se při nástupu na post hejtmana také postavil proti tomu, aby kraj využíval peníze z evropských fondů.
„Mám za sebou úspěšný život. Firma zaměstnává více než 200 lidí. Vychoval jsem šest dětí. Byli v zahraničí, studovali tam, pracovali tam a mohli se vrátit zpátky. Na druhé straně jsem viděl ten marasmus, který vede k tomu, že mladí lidé odcházejí z kraje. Cítím závazek za okolí, za svou zemi,“ řekl Lunter k důvodům, které ho vedly usilovat jako nezávislý kandidát o post předsedy Banskobystrického kraje.
Když z voleb hejtmana dříve odstoupili ve prospěch Luntera dva ze čtyř nejpopulárnějších kandidátů a podpořilo ho hned několik stran včetně sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, podnikatel by podle průzkumu veřejného mínění volby jasně vyhrál se ziskem více než poloviny hlasů. Podpora úřadujícího hejtmana Kotleby dosáhla zhruba 22 procent. I přes podporu z ostatních politických stran je Lunter opatrný, protože řekl, že vyhráno zatím nemá.
„Když jsem viděl preference, tak to beru jako nedobrý signál. Může se stát, že mnozí nepřijdou volit právě kvůli tomu, že to je jasné. Je nejdůležitější, aby ti, co chtějí změnu, přišli (k volbám), protože ti, kteří chtějí setrvání na stejných pozicích, ti jsou věrni, ti přijdou,“ řekl Lunter.
V případě zvolení hejtmanem Lunter na regionální úrovni napodobí nynějšího slovenského prezidenta Andreje Kisku, který do přímé volby hlavy státu vstupoval v roce 2014 rovněž z pozice podnikatele bez zkušeností s vysokou politikou.
Samosprávné kraje na Slovensku mají kompetence například v oblasti regionálních silnic, nemocnic, středního školství či cestovního ruchu. Do Banskobystrického kraje patří také okresy s mírou nezaměstnanosti výrazněji nad celostátním průměrem, který v září dosáhl 6,42 procenta.
Právě více práce je to, co podle Luntera Banskobystrický kraj potřebuje. „Máme úrodnou půdu, kterou využíváme k pěstování monokultur, měli bychom se vrátit k pěstování plodin s větší přidanou hodnotou. Máme bohatou historii, ať už jsou to zámky, hrady, ale i přírodní bohatství,“ uvedl Lunter k sektorům, kde by mohla vzniknout nová pracovní místa. Za důležité označil propojení vzdělávání s praxí, což ve formě stáží studentů uskutečňuje i jeho firma.
Lunter začal s výrobou tofu doma ve sklepě. Na začátku 90. let založil s manželkou firmu, která je nyní s ročními tržbami přes deset milionů eur (256 milionů Kč) největším slovenským výrobcem tofu a v továrně v Banské Bystrici vyrábí také například rostlinné pomazánky. Své produkty společnost vyváží i do ciziny a ze zahraničních trhů je pro ni nejvýznamnější ten český. „Po revoluci jsem cítil, že hodnoty, které sója má, jsou na našem trhu důležité s ohledem na nemocnost. Cítil jsem, že to může být dobrý produkt,“ řekl.
Před dvěma lety firmu poznamenala kauza, kterou zahájili slovenští hygienici zveřejněním informace o otravě pacienta, jenž snědl cizrnovou pomazánku. Podezření na kontaminaci tohoto produktu, jehož prodej tehdy zakázala i česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce, se ale při testech nepotvrdila.