ODS, TOP 09, STAN a lidovci vytváří „demokratický blok“. Chtějí postupovat společně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupci občanských demokratů, TOP 09, Starostů a lidovců se dohodli, že při ustavování sněmovny příští týden a při volbě předsedy a místopředsedů sněmovny budou postupovat společně. Vytvořili podle svých slov demokratický blok, který zastupuje 1,4 milionů voličů. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že nebude kandidovat na předsedu sněmovny, protože už je nyní jasné, že vyhraje nominant hnutí ANO.
„Vyjednávání hnutí ANO jsou nejasná a matoucí. Abychom čelili intrikám, domluvily se tyto čtyři strany na společném postupu,“ zkritizoval Fiala povolební vyjednávání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Strany chtějí společně postupovat při volbách ve sněmovně, které budou probíhat od příštího týdne. Aby se schůze ustavila, musí být zvolen předseda a místopředsedové sněmovny a také musí být shoda na výborech. Fiala také řekl, že tento blok zastupuje 27,1 procenta voličů a 1,4 milionu jejich hlasů.
Blok stran bude dohromady usilovat o dva místopředsedy sněmovny. Koho strany budou chtít nominovat do vedení sněmovny, ale zatím není jasné. „My jsme se domluvili pouze na pozicích, ale o personálních věcech budeme ještě hovořit,“ řekl Fiala.
Zároveň Fiala oznámil, že už nechce kandidovat na předsedu sněmovny. „SPD, komunisté a Piráti se rozhodli vydat post šéfa sněmovny do rukou ANO. Považujeme téma za uzavřené. Na základě této dohody se stala kandidatura ODS bezpředmětnou. Nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito politickými subjekty,“ řekl Fiala. Šéfem dolní komory se totiž s největší pravděpodobností stane nominant hnutí ANO Radek Vondráček.
Strany by také chtěly předsednictví sedmi výborů – konkrétně bezpečnostního, školského, mandátového a imunitního, hospodářského, ústavně právního, zahraničního a výboru pro obranu. Už teď je jasné, že bude problém se získáním všech výborů, které by blok chtěl. Babiš a Tomio Okamura z SPD se totiž dohody, že SPD dostane předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru. Vedle toho chce kontrolovat sněmovní komise, které mají na starosti dohled na BIS, vojenských zpravodajstvím, užíváním odposlechů a FAÚ.
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že je třeba jasně ukázat, kdo je v opozici. „Je tady deklarovaný projekt pánů Zemana a Babiše, že bude vládnout bez kontroly sněmovny. Ustoupil od své praxe, že chce 101 a více postupů. My jsme stále přesvědčeni, že tento postup musíme vyžadovat aspoň ve sněmovně,“ řekl Kalousek, podle kterého se tak ukáže, kdo „činem“ podporuje vládu Andreje Babiše a kdo je v opozici.
Rozšíří se blok?
Blok „demokratických stran“ by přitom mohl být i širší. „Adresovali jsme tuto výzvu i ČSSD a Pirátům a ta nabídka, aby se připojili k tomuto sdružení, tak pořád platí. A je to věc, o které nyní probíhají jednání a ukáže se, jestli se tento blok rozroste,“ doplnil předseda STAN Petr Gazdík.
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš ale uvedl, že je „demokratický blok“ jen další frakcí. Dodal, že návrh Pirátů, který představili ostatním stranám v pondělí, byl ostřejší. „Náš návrh se nesetkal se zájmem, místo toho nám byl představený návrh ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL, který se evidentně inspiroval naším návrhem. V mnoha věcech se shodneme, ale náš návrh byl mnohem ostřejší proti ANO,“ řekl Bartoš.