POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

Zeman dal Babišovi návod. Menšinovou vládu s odcházejícími ze sálu

POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ
Zeman dal Babišovi návod. Menšinovou vládu s odcházejícími ze sálu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vítěz sněmovních voleb předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude mít o víkendu o čem přemýšlet. Prezident Miloš Zeman mu totiž naznačil, jak by si představoval novou vládu – mohla by být menšinová. Připomněl přitom svoji vlastní vládu v letech 1998 až 2002, kdy měla jeho ČSSD jen 74 mandátů ve sněmovně a přesto vydržela vládnout celé čtyři roky. Jediný, kdo je přitom v jednáních „aktivní“ a do vlády by chtěl, je předseda SPD Tomio Okamura.

„Vždycky záleží na tom, jestli vláda, ať už jakákoliv, dostane ve sněmovně důvěru, nebo ne. Tu důvěru může dostat dvojím způsobem – buď hlasy, nebo tím, že část poslanců odejde ze sněmovny, a tím sníží kvórum,“ uvedl Zeman ve čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. „Já jsem zvolil druhou variantu a jak víte, moje menšinová vládla vládla stabilně 4 roky,“ dodal.

Zeman v předčasných volbách v roce 1998 vyhrál, ale získal jen 74 mandátů. Unie svobody a lidovci s ním ale tehdy do vlády nechtěly, a proto Zeman uzavřel tzv. opoziční smlouvu s předsedou ODS Václavem Klausem, který měl ve sněmovně 63 křesel, a vládl s menšinovým kabinetem po celé volební období. Při hlasování o důvěře vládě totiž všech 63 občanských demokratů opustilo sál.

Prezident připomínkou své vlastní úspěšné vlády tak předsedovi hnutí ANO naznačil, jak on sám by si představoval novou vládu. Dokonce uvedl, že pověření, které mu v úterý předá, je velmi podobné tomu, co on sám dostal po volbách v roce 1998. „Ta dikce toho pověření je naprosto stejná, jako když Václav Havel mě pověřoval jako budoucího premiéra jednáním o vytvoření budoucí vlády. Václav Havel tehdy předpokládal, že to bude koalice. Jak víte, byla to jednobarevná, byť menšinová vláda. Ale i prezident se může někdy splést,“ uvedl Zeman.

Dohodne se Babiš s Okamurou?

Jednou z variantou nové vlády by mohla být buď koalice hnutí ANO s SPD Tomia Okamury, nebo alespoň forma tiché podpory menšinové vlády. Babiš by ale musel najít pár „přeběhlíků“ u jiných stran. I kdyby se spojil s Okamurou, stále by mu jeden hlas chyběl. Právě taková varianta by Zemanovi vyhovovala nejvíce. „Já nemohu vyloučit, ale to záleží na Andreji Babišovi, že nakonec Tomio Okamura bude buď přímým nebo nepřímým účastníkem nějaké sestavy,“ řekl také Zeman na TV Barrandov. 

Zeman je sice zatím jediný, kdo legitimizuje Okamurovo hnutí. Sám Babiš už před volbami říkal, že s SPD do vlády nechce, a toho se prozatím ve svých vyjádřeních drží nadále. I přesto s ním už jednal dvakrát a znovu by se zástupci obou stran měli potkat příští týden. Se všemi dalšími stranami se přitom Babiš potkal jen jednou.

Okamura je navíc připraven podpořit kandidáta hnutí ANO na předsedu sněmovny Radka Vondráčka, s Babišem hovořil o obsazení výborů i o návrhu zákona o obecném referendu. Po všech jednáních, které Babiš absolvoval, se zatím zdá s Okamurou v největší shodě. Byť ANO odmítá referendum o EU a zrušení Senátu.

Prezident Miloš Zeman pověří v úterý Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. - FOTO: Jan Zatorsky

Babiš by sice nejraději skládal vládu s ODS, se kterým má prý i programovou shodu, občanští demokraté ale s hnutím ANO o sestavování vlády jednat odmítají.

Lidovci a Starostové opět spolu

Že Zeman prosazuje právě SPD a Okamuru, je z jeho prohlášení v médiích zřejmé. Lídr SPD a prezident oslovují podobné voliče a současná prezidentova podpora Okamurovi by se mu mohla vrátit v lednových prezidentských volbách. Okamura totiž ve čtvrtek řekl, že stále zvažuje kandidaturu na Hrad. Své rozhodnutí přitom vyřkne až 7. listopadu, tedy v poslední možný den, kdy je možné kandidaturu na ministerstvu vnitru nahlásit. A zároveň den poté, co se v Lánech sejde se Zemanem. 

Kromě Okamury se Babiš ve čtvrtek s nikým nepotkal. Vedle toho proběhla ve Sněmovně celá řada schůzek stran, které s největší pravděpodobností skončí v opozici. Navzájem se v průběhu dne scházeli zástupci ODS, lidovců a hnutí Starostové a nezávislí. Lidovci navrhují, aby každá z parlamentních stran měla jednoho předsedu výborů. ODS se s KDU-ČSL i se STAN shodla na tom, že opozice by měla vést sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb.

A ačkoliv to vypadá, že jednání zatím moc dohod nepřináší, k jedné přeci jen došlo. Na úzké spolupráci se už domluvili Starostové se zástupci KDU-ČSL, s nimiž měli původně kandidovat do sněmovny v rámci koalice. Není vyloučeno ani to, že by společně usilovali o pozici místopředsedy dolní komory. Předseda STAN uvedl, že by si strany mohly vypomáhat i v rámci práce ve výborech. O takové spolupráci s lidovci a Starosty přitom hovořil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.