víkendové referendum

Katalánci chystají referendum, Madrid zuří a zabavuje volební urny

víkendové referendum
Katalánci chystají referendum, Madrid zuří a zabavuje volební urny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dva dny před sporným referendem v Katalánsku o nezávislosti dávají vůdci místních separatistů najevo, že jsou odhodlanější než kdykoliv dříve uspořádat hlasování, zatímco španělské úřady ve snaze plebiscitu zabránit hrozí dalšími sankcemi, upozornila v pátek agentura AFP. Podrobnosti o nedělním hlasování mají být podle ní oznámeny během pátku.

„Půjdeme až do konce,“ prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont při schůzce se zástupci škol, kde by mohly být umístěny volební místnosti. Současně ujistil, že spolu s regionální vládou přebírá „veškerou odpovědnost“ za organizaci referenda.

Puigdemont si podle AFP už týdny hraje se španělskými úřady na „kočku a myš“, aby před zabavením uschoval urny a hlasovací lístky. Současně otvírá internetové stránky, z nichž se voliči mohou dozvědět, kde mohou hlasovat.

Sedmimilionové Katalánsko je sice autonomní, ale jeho vláda se rozhodla uspořádat referendum o nezávislosti. Madrid tomu chce zabránit jakýmikoli prostředky.

Ruská státní agentura TASS označila situaci za „největší politickou krizi v celých dějinách španělské demokracie“. Problém katalánského vedení podle ní spočívá nejen v tom, že ignoruje rozhodnutí ústavního soudu (který na žádost španělské vlády platnost referenda pozastavil), ale neohlíží se ani na názor vlastního obyvatelstva. Značná část Katalánců by sice skutečně dala přednost rozloučení s Madridem, ale podle průzkumů více než 60 procent místních obyvatel soudí, že nadcházející plebiscit nelze považovat za právně platný, protože nebyl dohodnut se španělskými úřady.

Madrid, který v Katalánsku podniká domovní prohlídky se zabavováním uren a zatýkáním organizátorů referenda, ještě podle TASS nevyužil všechny páky ke znemožnění hlasování. Kromě zadržení katalánských vůdců by mohl uplatnit – až dosud nikdy neuplatněný – článek ústavy, umožňující – pokud to schválí absolutní většina Senátu – fakticky zbavit Katalánsko autonomie.

Další vývoj situace se dá těžko předvídat, ale „situaci, za které Katalánsko přeci jen odejde ze Španělska, si zatím prostě nelze představit“, napsala komentátorka TASS s tím, že nyní se hlavní starostí Katalánců jeví upoutat k sobě co nejvíce pozornosti, aby světu předvedli, že se je Madrid snaží umlčet.

V Katalánsku proběhlo už několik akcí na podporu referenda. V Barceloně například každý den v 10 hodin večer lidé po dobu deseti minut bouchají na hrnce a pánve.

,

29. září 2017