Bývalá šéfka parlamentu Katalánska jde do vazby s možností kauce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soudce španělského nejvyššího soudu ve čtvrtek poslal bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou do vazby, ze které se dostane, když zaplatí kauci 150 tisíc eur (3,8 milionu korun). Do vazby, jejíž uvalení požadovala španělská prokuratura, naopak nemusí další členové sesazeného parlamentního vedení, informoval list La Vanguardia. Politici jsou obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost této španělské autonomní oblasti a hrozí jim až 25 let vězení. Vazba pro Forcadellovou vyvolala ostré reakce katalánských separatistů.
Šestice politiků se podle prokuratury trestného činu dopustila mimo jiné tím, že přijala k projednávání v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě.
Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová dostali možnost složit kauci 25.000 eur na osobu. Stejně jako Forcadellová mají sedm dní na to, aby peníze dali do soudní zástavy, v opačném případě budou muset nastoupit do vazební věznice. Kromě kauce bude všech pět politiků muset odevzdat pas, jednou týdně se hlásit úřadům a nebudou smět opouštět zemi.
Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.
O verdiktu nad Forcadellovou zprvu přinášela média protichůdné informace a nebylo jasné, zda bude moci zůstat do složení kauce na svobodě. La Vanguardia však později napsala, že političku policejní eskorta již převáží do vazební věznice Alcalá Meco, kde již jsou dvě bývalé katalánské ministryně.
Forcadellová stejně jako další členové sesazeného vedení během soudního výslechu odpovídali i na dotazy prokuratury. Nevyužili tak svého práva nevypovídat, na rozdíl od osmi bývalých ministrů katalánské vlády, kteří před týdnem před jiným soudem mlčeli. Mimo jiné proto je tehdy soudkyně poslala do vazby.
Podle zdrojů listu El País tvrdili Forcadellová i ostatní, že nezávislost schválená parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost. Rovněž další část jejich výpovědí se nesla ve smířlivém tónu, když například vyjádřili plný respekt k rozhodnutí Madridu aktivovat ústavní článek 155 a převzít kontrolu nad Katalánskem.
Politikům u soudu pomoci i to, že se ve výpovědích distancovali od pokračování snahy o vyhlášení nezávislého Katalánska. Soudce Pablo Llarena zmínil v odůvodnění, že nevyhověl požadavku prokuratury na vazbu bez možnosti kauce částečně proto, že obvinění spolupracovali se soudem a neexistuje zásadní riziko opakování činů, kvůli nimž čelí justici.
Fakt, že Forcadellová bude muset přinejmenším dnešní noc strávit ve vazební věznici, vyvolal nesouhlasné reakce u katalánských separatistů. "Came Forcadellová stráví noc ve věznici, protože umožnila demokratickou debatu. Protože dovolila mluvit a hlasovat! Taková je španěská demokracie," napsal na twitteru sesazený katalánský premiér, o jehož vydání z Belgie bude rozhodovat tamní soud.
Separatistická organizace ANC uvedla, že hned v pátek složí kauci za všechny politiky. "Nejste sami," napsala.
Soudce Llarena už také požádal o přidělení kauzy bývalého vedení katalánského parlamentu, jíž se od loňska zabývá katalánský nejvyšší soud. I ten se zabývá jejich obviněním kvůli podpoře separatismu. Jde o první krok v případném sloučení všech podobných kauz katalánských politiků. Španělská média spekulují, že později Llarena požádá také o přidělení případu katalánských exministrů, nejprve od nejvyššího soudu Katalánska a poté i o tu, jíž se od minulého týdne zabývá soud v Madridu.