Síla Slunce z Ruska. Jak se staví soláry v nejchladnější zemi světa

Síla Slunce z Ruska. Jak se staví soláry v nejchladnější zemi světa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Solární energie není v Rusku ještě příliš oblíbená, ale zájem o ni postupně roste. Podíl sluneční energie na celkové výrobě energie v Rusku činí pouze 0,03 procenta. Ruská společnost Hevel vyvinula solární moduly s údajně celosvětově nejvyšší účinností 22 procent, informoval odborný server sun-shines.ru

Při produkci elektřiny v Ruské federaci se používají převážně tradiční zdroje energie s vyšší účinností: plyn, ropa, voda a atom. Nicméně, za poslední tři roky se rozvíjelo získávání energie ze Slunce v urychleným tempem. V roce 2014 byla postavena první solární elektrárna. Dnes takových stanic existuje už tucet a dalších 13, které mají být připojeny k celorepublikové elektrické síti, je ve výstavbě. Celková kapacita je však stále skrovná. Pouhých 150 megawattů ve srovnání s 300 gigawatty se soláry v zahraničí. 

S nárůstem účinnosti solárních elektráren se stává výhodné je vybudovat v oblastech, které jsou odříznuty od jiných zdrojů energie, ale zároveň mají dostatek slunečního záření. I v některých regionech Sibiře, navzdory nízkým průměrným denním teplotám, dosahuje počet slunečních dnů v roce tří stovek. 

Kromě solárních stanic připojených k národní ruské energetické síti existují také autonomní elektrárny. Elektřina tak proudí z malé stanice na legendárním ostrově Valaam v Ladožském jezeře blízko hranic s Finskem (Karelská republika) do skleníků tamního známého kláštera (Valaamské opatství). Specifická je situace Krymu, kde je 13 solárních stanic s celkovou kapacitou 400 megawattů, které však nejsou spojeny s jednotným energetickým systémem Ruska a pracují pouze na poloostrově. Tyto stanice byly v letech 2011-2012 postaveny rakouskou společností ActivSolar.

Téměř všechny ruské solární elektrárny postavila firma Hevel. V příštích několika letech budou v různých ruských oblastech uvedeny do provozu sluneční elektrárny s výkonem 334 megawattů. Jeho stavba přinese společnosti během příštích 15 dosáhnout zisku 12 až 14 procent, uvedl Hevel v tiskové zprávě. 

Společnost Hevel (v čuvačštině to znamená 'Slunce') dokázala podle vlastních informací vyvinout solární moduly s účinností 22 až 22,4 procent, což výrazně zvýšilo ziskovost sluneční energie. V roce 2017 firma modernizovala svůj závod v Čuvačské republice, který začal vyrábět solární panely  podle nové technologie. Jejich výkon je v průměru 300 wattů, což odpovídá výkonu dvou modulů předchozí generace. Kromě toho účinněji pracují v oblačném počasí. Další výhodou tohoto oboustranného modulu je, že fotovoltaické články buňky absorbují světlo, které se odráží od sněhu, vody, písku nebo země.

Modernizace výroby v Čuvačsku přijde na v přepočtu téměř 1,56 miliard korun. Z toho asi 130 milionů korun poskytl fond pro rozvoj průmyslu, který byl založen na podnět ruského ministerstva průmyslu a energetiky.  Do dalších asi 170 solárních projektů podpořil stát celkovou částkou 18,2 miliardy korun. První várka nových modulů z Čuvačska už dorazila na místo sluneční elektrárny, jež se buduje v pohoří Altaj. Ta bude zásobovat elektřinou přibližně čtyři tisíce domácností. Provoz zahájí příští rok v září. 

Výhody využití solární energie jsou zřejmé. Proto roste i zájem o ni u soukromníků a domácností. Taková zařízení jsou vhodná pro napájení elektrických spotřebičů v domácnostech, ale ještě ne pro vytápění, říká Anton Usačev, ředitel Společnosti pro solární energii Ruska. Podle něj je tento typ energie výhodný pro privátní spotřebitele hlavně v oblastech jižního Ruska, na Dálném východě, na jihu Sibiře a v některých regionech středního Ruska. Konkrétně tam, kde je i v chladném  období dostatek slunečního svitu. 

,

24. října 2017