Nobelovu cenu za mír získala kampaň za zrušení jaderných zbraní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letošní Nobelovu cenu za mír získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (Campaign to Abolish Nuclear Weapons). Vyhlásil to norský Nobelův výbor v Oslu. Vyjednavači získali ocenění za vyjednávání o íránské jaderné dohodě. Na letošní Nobelovu cenu míru bylo nominováno 318 kandidátů, což je druhý nejvyšší počet nominovaných v historii.
Kromě vyjednávačů o íránské jaderné dohodě, hlavy katolické církve a předsedkyně německé vlády se mezi možnými laureáty Nobelovy ceny za mír objevili také dobrovolní záchranáři v Sýrii přezdívaní Bílé helmy se svým šéfem Raídem Sálihem. Vzhledem k pokračujícím konfliktům a s nimi spojeným uprchlickým vlnám má šanci na zisk ocenění i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle některých by mohl ocenění dostat i někdo z kritiků amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Letos bylo na Nobelovu cenu za mír nominováno 318 kandidátů: 215 jednotlivců a 103 organizací. Jedná se o druhý nejvyšší počet nominovaných v historii; nejvíce, 376, bylo navrženo loni. Cenu tehdy získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který dojednal mírovou dohodu s povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).
Vedle medaile a diplomu na oceněné čeká i finanční prémie, která bude letos větší než obvykle: ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (21,6 milionu Kč), letos to je o milion švédských korun více. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii bude znám v pondělí.