Separatističtí starostové z Katalánska demonstrovali v Bruselu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dvě stovky katalánských starostů demonstrovaly v úterý v Bruselu před sídlem Evropské komise za propuštění katalánských politiků ze španělského vězení. Večer se setkali s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem a čtyřmi ministry jeho Madridem sesazené vlády, kteří čekají v Belgii na rozhodnutí o vydání do Španělska, kde jim hrozí až 25 let vězení za vzpouru.
Puigdemont před starosty kritizoval španělskou vládu za represe vůči Katalánsku a nedávné převzetí správy tohoto autonomního regionu Madridem označil za puč, který podle něj podporují i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.
"Chceme novou zemi, kde nám nebudou vyhrožovat sesazením kvůli tomu, že vyjádříme názory, které se nelíbí vládě v Madridu," řekl Puigdemont. Dodal, že jedinou cestou pro Katalánsko je stát se nezávislou republikou. Vyzval také španělské úřady, aby zajistily demokratický průběh katalánských prosincových voleb, "bez represí a bez politických vězňů".
Setkání starostů s Puigdemontem se účastnili i katalánští europoslanci Ramon Tremosa, Josep Maria Terricabras a Jordi Solé. "Pan Juncker se mýlí. Není to jen vnitřní věc Španělska, jde o evropskou záležitost," uvedl Solé. Podle šéfky asociace starostů za nezávislost Neus Lloverasové přijelo na 200 z asi 950 katalánských starostů do Bruselu upozornit na "porušování lidských práv" ve Španělsku a požádat Evropu o pomoc.
Odpolední pochod starostů v Bruselu doprovázeli také zástupci vlámských separatistů. Starostové přinesli před sídlo Evropské komise transparent s nápisem Svobodu pro politické vězně. Poblíž průvodu se sešlo kolem 70 lidí, kteří provolávali hesla za jednotu Španělska.
Do Bruselu přicestovala i delegace katalánských podnikatelů, která v prostorách Evropského parlamentu hájila převzetí přímé správy Katalánska Madridem. Šéf asociace katalánských podnikatelů Josep Bou prohlásil, že pokud v prosincových volbách vyhrají separatisté, budou podniky z Katalánska odcházet po tisících.
Puigdemont kritizoval evropské politiky už ráno v rozhovoru s katalánským rozhlasem. Mimo jiné uvedl, že "zájmy evropských elit se naprosto neslučují se zájmy občanů" a že problém Katalánska je "záležitost lidských práv, která si zaslouží maximální pozornost".
Předsedy Evropské komise Juncker v rozhovoru s vlámskou televizí VRT zopakoval, že "to, co se děje v Katalánsku, není záležitost Evropy." Nicméně přiznal, že Evropská komise k věci Katalánska přistupuje s "opatrností, která se možná nelíbí všem, ale EU je unie založená na právních zásadách, jež je třeba respektovat".
Dnes byl zveřejněn nejnovější celošpanělský průzkum veřejného mínění, podle něhož je spor mezi Barcelonou a Madridem po nezaměstnanosti druhou největší obavou Španělů. Ještě v září, tedy před referendem, byly události v Katalánsku na deváté příčce problémů, jimž Španělé čelí.