Povolební vyjednávání

Babiš se radil s šéfy kulturních institucí. Ministra prý nehledali

Povolební vyjednávání
Babiš se radil s šéfy kulturních institucí. Ministra prý nehledali

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andreji Babišovi stále chybí ministři kultury, zdravotnictví, práce a sociálních věcí a průmyslu. Známá nejsou ani další jména příštích ministrů, kromě dosavadních členů vlády Bohuslava Sobotky. V pondělí se Babiš o resortu kultury radil s šéfy několika významných kulturních institucí, o výběru příštího ministra kultury prý nemluvili.

„Byli jsme pozvání panem předsedou Babišem na setkání ke kultuře a problematice celého sektoru. Proběhla poměrně podrobná debata nad nejrůznějšími tématy a prioritami. O tom, co resort kultury může přinést, a zda by nebyly třeba nějaké změny,“ uvedl pro Echo24 ředitel Národního divadla Jan Burian.

Buriana pozval Babiš na jednání do Průhonic spolu se šéfem České filharmonie Davidem Marečkem, šéfem Národního muzea Michalem Lukešem a ředitelem Národního technického muzea Karlem Ksandrem. „Mezi priority patřilo, aby kultura byla více propojená s cestovním ruchem, aby byla dobře financovaná,“ přiblížil obsah dvouhodinového jednání Mareček.

O tom, kdo by se mohl stát příštím ministrem kultury, dle Buriana řeč nebyla. Už dříve nabídl Babiš resort ministra kultury rektoru Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medkovi. Ten nabídku odmítl z rodinných, profesních i osobních důvodů.

Šéf hnutí ANO Babiš od chvíle, kdy oznámil záměr sestavit menšinovou vládu doplněnou o nestranické odborníky, do vlády pozval několik expertů. Zatím ale žádného nezískal. Veřejnost se dozvěděla především o těch, kteří Babiše odmítli. Kromě Medka to byl i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek či šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček.

Resort kultury je tak stále neobsazen. Pražská zastupitelka za hnutí ANO Eliška Kaplicky Fuchsová minulý týden uvedla, že dostala nabídku vést resort kultury, psali jsme o tom ZDE. Babiš to ale v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál jednoznačně odmítl.

Burian už dříve řekl, že nehodlá nikoho na post ministra kultury doporučovat. „Bude-li mít pan Babiš nějaké dotazy, já mu na ně odpovím, ale rozhodně mu nechci nikoho doporučovat. Můžu mu radit samozřejmě po té odborné stránce bez problémů,“ uvedl v pátek v České televizi Burian.

„Navrhovat jména kandidátů na ministra kultury není role ředitele Národního divadla,“ vysvětlil Burian pro Echo24.

V Babišově vládě znovu s výjimkou šéfa financí Ivana Pilného zasednou všichni dosavadní ministři. Na obranu by měla zamířit dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Šéf obrany Martin Stropnický (ANO) by v tom případě mohl odejít třeba do čela diplomacie. Ve vládě by měl pokračovat šéf dopravy Dan Ťok (za ANO) a ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a životního prostředí Richard Brabec (ANO). U obou se spekuluje, že by mohli změnit resort.

Babiš plánuje kromě sestavování vlády i změny v organizaci resortů. Už dříve avizoval, že místo šestnácti ministerstev chce mít pouze čtrnáct. V pondělí uvedl, že cestovní ruch by měl spadat pod ministerstvo kultury, záležitosti církví pod resort financí. „My chceme pod kulturu dát cestovní ruch, naopak agenda církví má být na ministerstvu financí,“ řekl Babiš serveru iDNES.

Minulý týden se předseda ANO vyslovil pro zdanění peněžité části církevních restitucí. Jeho návrh podpořili komunisté a SPD, naopak ho kritizovali zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Babiš chce mít vládu hotovou do 20. listopadu, kdy se poprvé sejde nová Poslanecká sněmovna.

14. listopadu 2017