Povolební vyjednávání u konce

Starostové jedou za Zemanem. Chtějí vědět, proč si bere občany za rukojmí

Povolební vyjednávání u konce
Starostové jedou za Zemanem. Chtějí vědět, proč si bere občany za rukojmí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Snahy Miloše Zeman ovlivnit složení vlády v „prvním kole“ povolebních vyjednávání jsou u konce. Jako poslední za ním do Lán dorazí Starostové a nezávislí (STAN), kteří získali ve volbách nejméně křesel. Ti ale nečekají, že schůzka přinese něco nového. Od začátku totiž bylo zřejmé, že Zeman, který podporuje jednobarevnou vládu hnutí ANO, dopřeje Andreji Babišovi dva pokusy na sestavení vlády.

„Považuji za slušnost pozvání pana prezidenta přijmout, ale nic zásadního od toho neočekávám. Potřebuji se pana prezidenta zeptat, proč blokuje sestavení vlády tím, že trvá na tom, aby vládu sestavoval Andrej Babiš. Tím, že blokuje funkční vládu a sněmovnu, tak blokuje také státní rozpočet nebo třeba navyšování důchodů a bere si občany České republiky za rukojmí,“ uvedl serveru Echo24 poslanec STAN Jan Farský, který je ve vyjednávacím týmu hnutí.

Zeman svolal ustavující schůzi sněmovny až na nejzazší možný termín, tedy pondělí 20. listopadu. Zdůvodnil to tím, že tím chce získat co nejvíc času na diskusi parlamentních stran a hnutí. Podobně postupoval i po sněmovních volbách v roce 2013. „Důvod tohoto mého ohlašovaného rozhodnutí je v tom, že některé strany se dokonce chystají obstruovat či chcete-li sabotovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny, bez níž nelze učinit další navazující kroky,“ uvedl Zeman.

Se stranami jedná Zeman v pořadí, v jakém se dostaly do parlamentu. Jako první přijal předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a kandidáta na post předsedy sněmovny Radka Vondráčka. Prezident Babiše pověřil vyjednáváním o sestavení vlády a podpořil návrh na sestavení jednobarevného kabinetu, protože ostatní strany s Babišem jako premiérem odmítly do vlády jít.

Vedle schůzky s Babišem se napjatě očekávalo, co přinese setkání předsedy SPD Tomia Okamury se Zemanem. Jednalo se hlavně o to, jestli Okamura bude na poslední chvíli kandidovat na post prezidenta. Stačilo by mu k tomu 20 podpisů poslanců, přitom po volbách jich má SPD ve sněmovně 22. Zeman už dříve uvedl, že pokud by Okamura kandidoval, vzal by mu asi 10 % voličských hlasů, aniž by se ale stal prezidentem. Okamura nakonec po jednání v Lánech oznámil, že na prezidenta nekandiduje.

Čtrnáctidenní kolo schůzek v Lánech

Do vlády s ANO odmítla jít i druhá nejsilnější strana ve sněmovně ODS, jak zopakoval Zemanovi její předseda Petr Fiala. Současně uvedl, že nepovažuje za dobré, aby byl sestavením vlády pověřen Babiš, který nemá ve sněmovně k dispozici většinu hlasů. Fiala prezidentovi rovněž vypočetl argumenty pro to, proč by měl být on, jakožto předseda nejsilnější opoziční strany, šéfem sněmovny. Zeman trval na Vondráčkovi.

To třetí v pořadí, Piráti, naopak Zemanovi zapakovali, že na post předsedy sněmovny podporují Vondráčka. Jinak ale její předseda Ivan Bartoš neuposlechl Zemanovo doporučení, aby se strana účastnila vlády. „Nehodláme vstoupit do žádné koalice, nebudeme podporovat vládu menšinovou, kde třeba budou i odborníci nominovaní panem Babišem nebo doporučení panem prezidentem.Vysvětlili jsme mu důvody, proč Piráti po těchto volbách skončí v opozici,“ konstatoval Bartoš.

Z jednání s komunisty zase vyplynuly podmínky, za jakých by byla KSČM ochotná podpořit Babišovu jednobarevnou vládu. Komunisté trvají na zákonu o obecném referendu, čtyřletém programu trvalého zvyšování minimální mzdy a na ochraně přírodního bohatství. „Další podmínky nejsou nepřekročitelné,“ uvedl končící předseda KSČM Vojtěch Filip.

Setkání s ČSSD se neslo v lehce odlišném duchu. Zeman, který byl dlouholetým předsedou sociální demokracie, se mimo jiné zajímal o situaci ve straně po neúspěchu v parlamentních volbách. Žádná doporučení ohledně výběru nového vedení strany ani kritika ale z jeho úst podle nynějšího předsedy Milana Chovance nezazněla. Zeman také podpořil Jana Hamáčka, aby se ucházel o post místopředsedy sněmovny.

Do opozice spolu s ČSSD míří také KDU-ČSL, jak zopakoval předseda lidovců Pavel Bělobrádek Zemanovi v Lánech. „Neustále jsme v pozici, že odcházíme do opozice, protože nebyly splněny základní podmínky, ani jsme nebyli vyzváni,“ uvedl Bělobrádek.

Ve středu odpoledne se pak s Zemanem sešli ještě zástupci TOP 09. Předseda strany Miroslav Kalousek chtěl po Zemanovi hlavně vysvětlení, proč nechce po Babišovi 101 poslaneckých podpisů pro podporu vlády. „Vysvětlil nám, že se tak rozhodl proto, aby Andrej Babiš nemohl být nikým vydírán. Přiznám se, že tohle stanovisko sice s respektem beru na vědomí, ale nechápu ho,“ řekl po schůzce Kalousek, který prezidenta informoval o vzniku Demokratického bloku, do kterého se zapojili poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Více si o novém bloku přečtěte zde.

16. listopadu 2017