Konec politické kariéry?

Volební výprask. Březina rezignoval na funkci šéfa klubu pražské ČSSD

Konec politické kariéry?
Volební výprask. Březina rezignoval na funkci šéfa klubu pražské ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pražský zastupitel Karel Březina rezignoval na funkci předsedy zastupitelského klubu ČSSD. Březina se podle svých slov vzdal funkce kvůli výsledku říjnových voleb do Poslanecké sněmovny, v nichž sociální demokracie získala 7,27 %. V Praze to bylo dokonce jen 5,57 % a pouze jedno poslanecké křeslo pro Petra Dolínka. Březinovo jméno přitom figuruje v kauze možného zneužíváním státních dotací do sportu.

Informaci o rezignaci Březiny přinesl jako první Pražský deník. Došlo k ní ve čtvrtek ráno na klubu sociální demokracie a v úvodu jednání pražských zastupitelů ji potvrdila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Březinu ve funkci předsedy nahradí zastupitel Lukáš Kautský (ČSSD).

„Myslím si, že každý má vyvodit odpovědnost, byť já sám jsem do sněmovny nekandidoval. I náš krajský výkonný výbor z výsledku voleb vyvodil důsledky. K rezignaci na předsedu klubu jsem se rozhodl ihned po volbách,“ uvedl Březina, podle kterého musí ve vedení ČSSD nastat personální obměna.

Personální změny se dají očekávat v rámci celé ČSSD. Krajský výkonný výbor pražské ČSSD totiž v pondělí vyzval celorepublikové vedení strany k odstoupení. Na své funkce rezignují rovněž členové pražského vedení ČSSD. Krajský výkonný výbor vyzval celostátní vedení ČSSD, aby stranu dovedlo ke sněmu, který by se měl konat co nejdříve.

Pětačtyřicetiletý Březina se v roce 1998 stal vedoucím úřadu vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana (tehdy ČSSD). Od března 2000 až do demise kabinetu v létě 2002 byl ministrem vlády bez portfeje. Od listopadu 2010 do listopadu 2011 byl náměstkem pražského primátora, následně i volebním manažerem ČSSD pro senátní a komunální volby 2014. V říjnu 2014 byl pak pravomocně odsouzen za neoprávněné pobírání odměn za práci v dozorčí radě Dopravního podniku hl. města Prahy.

O Březinu se zajímá policie v rámci vyšetřování dotací z ministerstva školství pro sport. Na začátku května ho spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou zadržela. Následující den byl Březina propuštěn. Březina si za předchozí rok jako konzultant Kateřiny Valachové měl na ministerstvu vydělal 212 tisíc korun, přičemž jím provedené služby nedokládají žádné písemné záznamy.

2. listopadu 2017