Vládní krize v Chorvatsku

Chorvatská vláda přežila hlasování o nedůvěře, týkalo se Agrokoru

Vládní krize v Chorvatsku
Chorvatská vláda přežila hlasování o nedůvěře, týkalo se Agrokoru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Chorvatská vláda v noci na sobotu v parlamentu přestála hlasování o nedůvěře, které vyvolaly opoziční strany nespokojené s řešením dluhové krize v největší chorvatské soukromé firmě Agrokor. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V hlasování, které následovalo po 12hodinové parlamentní debatě, bylo 59 poslanců 151členného parlamentu pro odchod vlády vedené konzervativním Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ), naopak 78 zákonodárců kabinet podpořilo.

Analytici obdobný výsledek očekávali, protože vládní koalice zahrnující konzervativce a liberály, má v parlamentu většinu.

Společnost Agrokor je největším balkánským zaměstnavatelem, pracuje v ní na 60.000 osob, z toho dvě třetiny přímo v Chorvatsku. Vytváří 15 procent hrubého domácího produktu Chorvatska. V dubnu Záhřeb na Agrokor uvalil státní správu a dal mu čas do července 2018, aby se dohodl s věřiteli a vyhnul se tak bankrotu.

Opozice vedená sociálními demokraty iniciovala hlasování o nedůvěře vládě, protože vládní kroky podle ní nebyly transparentní a zřejmě prý stranily některým věřitelům. Vláda a krizový manažer Agrokoru taková obvinění odmítli.

Todorićův Agrokor je v dluzích, podnikatel byl zatčen

V souvislosti s finančními problémy Agrokoru je vyšetřováno 15 osob včetně zakladatele firmy Ivicy Todoriče, který byl v úterý v Londýně zatčen a poté propuštěn na kauci.

Mezi věřitele společnosti patří držitelé dluhopisů, domácí i zahraniční banky i dodavatelé. Největší sumu – 1,1 miliardy eur (28 miliard Kč) – dluží ruské Sberbank. Ta už proti Agrokoru zahájila soudní řízení v Srbsku a Bosně, kde může vysoudit až 115 milionů eur. „Kdyby od řízení odstoupila, mohl by její dluh být uznán,“ prohlásil správce dluhu.

Každopádně ruská banka není v pozici, aby mohla konečné urovnání s věřiteli zablokovat, protože to mohou udělat jen věřitelé s minimálně 66procentním podílem na pohledávkách a nárok Sberbank je pod 20 procenty.

Správce dluhu poznamenal, že žádná z firem koglomerátu nebude před finálním urovnáním nabídnuta k prodeji. O případných odpisech spekulovat odmítl, podle analytiků, které oslovila agentura Reuters, ale někteří věřitelé budou muset přistoupit na odepsání až 70 procent své pohledávky.

Ivo Todorić je podle některých českých médií známým a vzorem bývalého českého ministra financí Andreje Babiše, pro něhož bylo Chorvatsko modelem pro prosazení systému elektronické evidence tržeb (EET). Babiš byl donedávna majitelem české skupiny Agrofert, zaměřené podobně jako Agrokor, a nyní jako šéf hnutí ANO, které zvítězilo v říjnových parlamentních volbách, vyjednává o zformování nové české vlády.

,