Kauza Čapí hnízdo

Systém nespí, vzteká se Babiš poté, co policie požádala sněmovnu o jeho vydání

Kauza Čapí hnízdo
Systém nespí, vzteká se Babiš poté, co policie požádala sněmovnu o jeho vydání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rychlost, s jakou po mně jdou, dokazuje, jaký ohromný strach má korupční systém, reaguje Andrej Babiš na druhou žádost policie o jeho vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš tak i v druhém kole vydávání pokračuje v obviňování policie, že pracuje na politickou objednávku. Zda bude i tentokrát hlasovat pro své vydání, odmítl říct. Pro ale budou poslanci ODS, TOP 09, lidovců, Pirátů i ČSSD.

„Další žádost policie o vydání k trestnímu stíhání? No jasně, systém nespí, dalo se to čekat. Jsem překvapen tou rychlostí a urputností. Všechny kroky policie včetně dnešního rychlého doručení mě stále přesvědčují, že to je čistě politická kauza,“ napsal Babiš na Facebook.

Zatímco po zveřejnění první žádosti o vydání se pustil do vyšetřujícího policisty Pavla Nevtípila, tentokrát se Babiš opřel do novinářky Sabiny Slonkové. „Včera po obědě jsme jako noví poslanci složili slib a ani ne za 24 hodin už policie žádá o mé vydání. Sněmovna ještě není ustavená, není zatím ustaven mandátový a imunitní výbor, není zvolen předseda sněmovny, takže žádost nemůže ve sněmovně nikdo převzít, ale Sabina Slonková, novinářka, která mě bytostně nesnáší a dostává od policie zprávy z první ruky, už má článek, že je ve sněmovně žádost. Donesla jí tyto informace policie?“ pokračuje Babiš na Facebooku.

Opozice: Budeme hlasovat pro vydání

Na policejní žádost o vydání Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka už zareagovali opoziční politici. „Budeme postupovat jako minule, žádost o vydání obou poslanců hnutí ANO podpoříme,“ uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Absurdní divadlo pokračuje. Babiš se diví, že policie stejně jako on nespí. SPD se rozhodne, zda Andreje Babiše vydá, podle doporučení poslance Roznera,“ napsal na Twitteru europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

TOP 09 vydání obou politiků podpoří. „Rozhodnout o případné vině a trestu poslanců Babiše a Faltýnka musí nezaujatý soud. O tom nebude rozhodovat Poslanecká sněmovna. Poslanci TOP 09 proto stejně jako v minulém volebním období dají hlasováním průchod práci nestranných orgánů a podpoří vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Adamová Pekarová.

Předsednictvo KDU-ČSL v úterý doporučilo lidoveckým poslanců, aby hlasovali pro vydání obou poslanců za ANO. „Stejně jako před dvěma měsíci budu hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Chci, ať je tato kauza vyšetřena a je v ní jednou pro vždy jasno. Mimochodem i proto, že ANO mělo a má ve svém programu k imunitě takový jasný postoj a já tento postoj rád podpořím,“ napsal na Twitteru první místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Pro opětovné vydání obou poslanců jsou kromě poslanců ODS, TOP 09 a lidovců i ČSSD a Piráti. „Pokud bude žádost stejná jako minule, budu pro vydání,“ napsal místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Pro vydání bude opětovně hlasovat i místopředseda ČSSD Jan Birke. „Vypadá to, že určitě není důkazní nouze v té dané kauze, to by policie otálela s tou žádostí,“ řekl ČTK.

„Krok je očekávaný a správný. Situace se od minulé žádosti nijak zásadně nezměnila,“ řekl k policejní žádosti o vydání poslanec za Piráty Vojtěch Pikal. Bude hlasovat pro vydání, stejně jako zbytek pirátského poslaneckého klubu, který se tak usnesl ihned po svém založení.

Se spisem se nejprve chtějí seznámit zástupci STAN, KSČM nebo hnutí SPD. Důležitý pro výsledek hlasování o vydání bude zejména SPD. Jeho šéf Tomio Okamura v úterý upozornil, že hnutí v minulém volebním období nemělo svého zástupce v mandátovém a imunitním výboru, a proto se nemohlo seznámit se spisem. Nyní to udělají a informace předají poslaneckému klubu. Pokud podle Okamury ze spisu nevyplynou nové skutečnosti, tak by hnutí mělo hlasovat jako dříve, tedy pro vydání.

Andrej Babiš - foto: jan zatorsky

Policie doručila žádost o vydání sněmovně v úterý

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na Čapí hnízdo, více detailů nesdělila.

Policie kromě Babiše a Faltýnka obvinila kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Okolnosti dotace prověřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

Novou žádost policie o vydání vrcholných politiků ANO dostane až nový předseda sněmovny, kterým by se měl stát jejich spolustraník Radek Vondráček. Pak ji předá mandátovému a imunitnímu výboru. Členové výboru následně doporučí sněmovně, zda mají Babiše a Faltýnka k stíhání vydat, nebo ne. Plénum musí podle jednacího řádu rozhodnout na své první následující schůzi.

Babiš považuje policejní žádost za jakýsi doklad strachu korupčního systému. „Každopádně ta rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat. Ještě než sestavíme vládu, která by lidem ukázala, že premiér může dělat věci pořádně a ve prospěch lidí,“ napsal Babiš na Facebook.

Poslanci Babiše s Faltýnkem poprvé vydali ke stíhání v září ještě ve složení staré sněmovny. Poté, co oba získali poslanecký mandát v říjnových volbách, však bylo jejich trestní stíhání přerušeno. O jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout sněmovna v novém složení.

V ní má nyní hnutí ANO 78 poslanců, v předchozím volebním období jich mělo 47. Pro vydání poslance k trestnímu stíhání je potřeba nadpoloviční většina z přítomných poslanců. Pro Babišovo vydání minule hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo 120 ze 133 přihlášených poslanců, proti jich bylo pět.

red