Střelba na koncertě

Hrůzná bilance střelby na koncertě v Las Vegas. 50 mrtvých, přes 400 zraněných

Střelba na koncertě
Hrůzná bilance střelby na koncertě v Las Vegas. 50 mrtvých, přes 400 zraněných

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejméně 50 mrtvých a přes 400 zraněných si vyžádala noční střelba na účastníky koncertu country hudby pod širým nebem v Las Vegas. Jde tak o nejhorší masakr spáchaný střelnou zbraní v novodobých dějinách USA. Policie útočníka, čtyřiašedesátiletého Stephena Paddocka, považuje za jediného pachatele.

Vyšetřovatelé zatím neví, co ho ke střelbě z hotelu v sousedství místa konání koncertu vedlo. Více by mohla zjistit od ženy, která se s ním pravděpodobně na hotelu ubytovala. Pachatel se zastřelil ještě předtím, než si pro něj přišla policie.

Místní šerif Joseph Lombardo uvedl, že v davu do něhož z neznámých důvodů pachatel střílel, bylo více než 22 000 lidí. Účastníci festivalu Route 91 Country Music Harvest si zpočátku neuvědomovali, co se děje, a vystoupení zpěváka Jasona Aldeana i po spuštění střelby chvíli pokračovalo. Brzy ale lidi zachvátila panika.

„Všichni křičeli ‚k zemi‘, takže jsme leželi jeden přes druhého a pokoušeli se dostat ven,“ popsala televizi CNN masakr Christina, žena středního věku.

„Začalo to jako zvuk rozbitého skla. Dívali jsme se kolem sebe, abychom zjistili, co se děje. O několik minut později bylo slyšet ra-ta-ta-ta. Mysleli jsme, že to je ohňostroj nebo petardy. A pak jsme si uvědomili, že ne, že to je střelba,“ řekla CNN jedna z návštěvnic koncertu Monique Dekerfová. Mezi jednotlivými salvami byly jen krátké přestávky, během nichž pachatel patrně měnil zásobníky nebo zbraně.

„Viděli jsme, jak stovky lidí utíkají a k zemi padají těla. Přímo před našima očima probíhal masakr,“ popsal televizi Skynews Jake Freedman, co pozoroval ze 64. patra nedalekého hotelu. Lidé prý zcela propadli hysterii a nevěděli, kam utéct.

Dosud přitom není známo, co střelce vedlo ke spáchání masakru, při němž během několika minut po lidech vypálil stovky kulek z hotelového pokoje. Paddock prý nebyl napojen na žádnou radikální organizaci. Policie v jeho pokoji hotelu Mandalay Bay v 32. podlaží našla více než deset střelných zbraní. Více informací by se policie mohla dozvědět od ženy, která se s útočníkem v hotelu ubytovala a kterou po nedlouhém pátrání našla.

Zatím nejsou informace o tom, zda jsou mezi mrtvými nebo zraněnými i cizinci. Las Vegas ale každý rok navštíví zhruba 3,5 milionu lidí z celého světa, uvedla agentura DPA. Mluvčí českého ministerstva zahraničí sdělila, že zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi střelby byli Češi.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti v pondělí uvedlo, že další veřejné akce v USA nejsou po střelbě v Las Vegas vystaveny žádné specifické hrozbě.

Masakr už odsoudil Bílý dům i zahraniční politici. „Má nejvroucnější soustrast a soucítění patří obětem a rodinám obětí té strašlivé střelby v LasVegas. Bůh vám žehnej,“ napsal americký prezident Donald Trump, který je podle Bílého domu o vývoji informován.

Soustrast s oběťmi a jejich blízkými vyjádřili také například britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a papež František.

,

2. října 2017