Česko vyjednává se Severní Koreou, snaží se snížit napětí s USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika se společně s několika státy Evropské unie podílí na vyjednávání se Severní Koreou. Společně s diplomaty dalších států unie se čeští diplomaté setkali se svými severokorejskými protějšky v hlavním městě KLDR Pchjongjangu. Cílem je snížit napětí mezi tamním totalitním režimem a Spojenými státy. Tento úkol připadl i na ČR, protože patří mezi státy EU, které mají v KLDR ambasády. S informací přišla agentura Reuters.
Zklidnit napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které se vystupňovalo po dosud nejsilnějším jaderném testu KLDR provedeném začátkem září, se diplomatickým úsilím snaží EU. Zatímco Francie a Británie v tomto směru působí na Washington, unijní země s ambasádami v Pchjongjangu tlačí přímo na Severokorejce, napsal Reuters.
Na vyjednávání se podílí i Česká republika. Doplňují ji diplomaté ze Švédska, Polska, Rumunska, Bulharska, Německa a Velké Británie. Diplomaté těchto zemí v Pchjongjangu uspořádali v září nejméně dvě formální schůzky se severokorejskými činiteli. Tyto země se ale dočkaly zklamání, protože setkání na vyšší úrovni, která jim byla v Pchjongjangu umožněna loni, se nyní nekonala. Schůzek se totiž zúčastnili jen pracovníci ministerstva zahraničí na středním stupni, sdělili zmínění diplomaté.
„Cítili jsme, že jsme se ve skutečnosti nedostali nikam, protože vyslali jen šéfy odborů,“ uvedl jeden z těchto diplomatů, který působí v Bruselu a který byl informován o uvedených schůzkách, jež byly označovány za „velmi vážné“, pokud jde o atmosféru a tón. „(Severokorejci) chtějí mluvit se Spojenými státy,“ konstatoval v souvislosti s aktuální zdrženlivostí severokorejského vedení jeden z uvedených diplomatů.
Bílý dům však taková jednání vyloučil, když Trump právě v pondělí řekl, že vyjednávání se Severokorejci by bylo jen mrhání časem. Nicméně Mattis ve středu vyjádření šéfa Bílého domu mírnil, stejně jako patrně rozdílný názor prezidenta a šéfa diplomacie v této věci. „Nevidím rozdíly tak silně, jak to někteří… interpretovali,“ řekl Mattis při středečním slyšení v Senátu. „Pokyny, které dal prezident Trump ministrovi Tillersonovi a mně, byly zcela jasné: abychom… pokračovali v diplomatickém úsilí, včetně různých iniciativ Číny,“ dodal šéf Pentagonu.
„Jsem přesvědčen, že ministr Tillerson precizně sdělil, že sondujeme možnosti jednat se Severní Koreou. Všechno, co děláme, je sondování. Nejednáme s nimi, což je v souladu s prezidentovou obavou, abychom s nimi nejednali dřív, než nadejde ten správný čas,“ uvedl v Senátu šéf Pentagonu.
Sedm členských států EU – Česká republika, Švédsko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko, stejně jako Británie a Německo – uspořádalo během září nejméně dvě formální schůzky se severokorejskými činiteli, informovala agentura s odvoláním na tři nejmenované unijní diplomaty.