volební výsledky

Petr Bendl nebude poslancem ODS. NSS rozhodl, že zvolen byl Martin Kupka

volební výsledky
Petr Bendl nebude poslancem ODS. NSS rozhodl, že zvolen byl Martin Kupka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejvyšší správní soud v neděli rozhodl, že poslancem za ODS ve Středočeském kraji je Martin Kupka. Vyhověl tak stížnosti, která zpochybnila správnost počítání preferenčních hlasů pro ODS v kraji. Kupka tak díky preferenčním hlasům předběhl Petra Bendla, který se rozhodnutím soudu stal prvním náhradníkem. ODS získala v ČR 25 mandátů, čtyři ve středních Čechách.

Soudce zpravodaj Petr Mikeš uvedl, že v případě Martina Kupky byly preferenční hlasy započítány v 56 procentech okrsků a v průměru dostal 6,4 procenta hlasů. Ve zbývajících okrscích nedostal žádný, stejně jako další kandidáti, jejichž jména byla vytištěna z druhé strany volebního lístku ODS pro Středočeský kraj.

„Je to pro mě překvapení a zároveň závazek. Všem, kteří mě kroužkovali, chci poděkovat. Pokusím se roli poslance vykonávat co nejlépe. Rezignovat na mandát nehodlám. I s ohledem na to všechno, co se kolem toho odehrávalo, by to nebylo správné rozhodnutí. Rád bych přispěl k tomu, aby se do budoucna podobné chyby neopakovaly,“ řekl ČT24 Kupka, který se stal čerstvým poslancem za ODS.

Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli na čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. V důsledku kontroly soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.

Někdejší hejtman a ministr Bendl výsledek přezkumu, který ho připravil o poslanecký mandát, respektuje. „Samozřejmě není to příjemné, ale takový je život a doufám, že to spočítali spravedlivě,“ řekl v neděli. Bendl uvedl, že se nyní bude muset poohlédnout po zaměstnání. „Práci nemám, nejsem člověk, který by byl pořád jednou nohou někde jinde,“ dodal.

Rozhodnutí soudu má podle něj i nepříjemný osobní rozměr, měsíc po oznámení výsledku voleb se změní situace pro Bendla. „Je to horší, než když vás ve sportu měsíc po skončení zápasu připraví o původní umístění z důvodu chyby rozhodčích. To byl také důvod, proč jsem přepočet neinicioval,“ uvedl Kupka. Současně ho netěší, kolik zbytečné práce muselo kvůli chybám při sčítání hlasů odvést mnoho lidí na obecních a městských úřadech, na krajském úřadě a především na NSS.

Soud zkontroloval preferenční hlasy na základě podnětu Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Po volbách zjistil, že v daném okrsku není jeho preferenční hlas pro Kupku zohledněn.

NSS prošel volební dokumentaci z poloviny kraje, což je 915 okrsků. Zjistil pochybení u sta okrsků při sčítání preferenčních hlasů, které byly umístěny na druhé straně volebních lístků ODS.

U soudu vystoupil politolog Tomáš Lebeda, který mluvil o oboustranných hlasovacích lístcích i chybách při sčítání. Podle Lebedy se oboustranné lístky používají zejména v zemích, kde to vynucují okolnosti. „U složitějších voleb vznikají chyby. Stále více se stupňuje tlak na rychlost sčítání voleb. Je to jako reality show a stal se z toho zvláštní závod, kde je důležitější rychlost než přesnost,“ řekl Lebeda.

Poslanci za středočeskou ODS se stali Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Všichni byli na předních místech kandidátky.

Chyby mohly vzniknout tím, že někteří kandidáti za ODS byli na druhé straně volebního lístku, a možná proto komise jejich kroužky nezapočítaly. Další problémy mohly vzniknout v chybném připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

Podle oficiálních výsledků mandát těsně unikl starostovi Líbeznic Martinu Kupkovi, který byl právě na druhé straně volebního lístku na 31. pozici. Podle původního součtu získal 4168 hlasů, což je více než Vrecionová a Munzar. Na čtvrtém místě kandidátky byl pak Bendl. Na zisk mandátu to ale Kupkovi nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů.

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Mandáty získali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Ministerstvo vnitra musí reagovat na chyby odhalené u voleb, rozhodl soud

Ministerstvo vnitra i zákonodárce musí reagovat na chyby ve volbách, které odhalil Nejvyšší správní soud při přezkumu volebních výsledků ODS v polovině Středočeského kraje. Při vyhlášení rozhodnutí to v neděli řekl předseda senátu Tomáš Langášek. Nejvyšší správní soud v neděli po přepočtu preferenčních hlasů rozhodl, že mandát poslance namísto Petra Bendla získal Martin Kupka.

Langášek upozornil na budoucí rizika. „Pokud se nic nezmění na zákonodárné a exekutivní úrovni, bude hrozit, že soud bude muset ověřovat výsledky voleb ve větším rozsahu, což by mohlo vést k paralyzování při ustanovování orgánů. Nejvyšší správní soud by také mohl sáhnout ke zneplatnění více kandidátů nebo voleb jako celku,“ zdůraznil Langášek.

Čtěte také: Začíná největší kontrola voleb v historii. Kupka se do sněmovny nedostal, teď má šanci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo24, ČTK