Čína pro globalizaci

Trump na summitu APEC hájil zájmy USA, prezident Číny zase globalizaci

Čína pro globalizaci
Trump na summitu APEC hájil zájmy USA, prezident Číny zase globalizaci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký prezident Donald Trump v pátek na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) obhajoval svou politiku, jež „klade Ameriku vždy na první místo“, a prohlásil, že Spojené státy již nebudou tolerovat nepoctivé obchodní praktiky. Čínský prezident Si Ťin-pching, který vystoupil s proslovem krátce po něm, naopak vyzdvihl globalizaci jako „nezvratný historický trend“.

Čínský vůdce se rovněž zasazoval o uzavření dalších mnohostranných obchodních dohod a o vytvoření „globální sítě zón volného obchodu“. Prezident Spojených států, které letos odstoupily od Transpacifické smlouvy (TPP), předtím o mnohostranných dohodách prohlásil, že „svazují jeho zemi ruce“ a nutí ji „vzdát se své suverenity“.

Šéf Bílého domu si v proslovu stěžoval na nevyvážené obchodní vztahy Spojených států, které „připravily Američany o miliony pracovních míst“. Podle agentury AP byla kritika z úst šéfa Bílého domu namířena především proti Číně, s níž mají Spojené státy v obchodování obrovský deficit.

Trump uvedl, že USA se řídí pravidly Světové obchodní organizace (WTO), zatímco jiné země tato pravidla ignorují a používají nečestné metody, jako je dumping, měnová manipulace a dotování místních výrobců státem. „Takové praktiky poškozují lidi v naší zemi,“ řekl Trump s tím, že USA se nenechají v obchodních vztazích dále zneužívat.

Vůdcům zemí oblasti Asie a Pacifiku americký prezident řekl, že Spojené státy jsou připraveny uzavřít dvoustranné obchodní dohody s jakýmikoli zeměmi regionu, pokud budou uplatňovat spravedlivou, rovnoprávnou obchodní politiku.

Ministři zbývajících 11 účastnických zemí Transpacifického partnerství se ve čtvrtek sešli na okraj summitu APEC, aby projednali, jak budou postupovat, když se letos Spojené státy z TPP stáhly. Výsledky jejich rozhovorů jsou ale nejasné.

Japonský premiér Šinzó Abe přivítal obecnou dohodu ohledně TPP, které bylo podle něj ve čtvrtek na ministerské schůzce dosaženo. Kanada existenci dohody ale popírá a podle představitelů Nového Zélandu a Austrálie jednání dál pokračují.

Schůzka vedoucích představitelů zemí TPP plánovaná na pátek se navíc neuskutečnila. Podle informací agentury AP byla odložena.

Dějiště summitu APEC, vietnamské město Danang, leží na březích Jihočínského moře, o něž země regionu vedou dlouhodobé územní spory. Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy procházejí významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Trump v projevu řekl, že budoucnost regionu závisí na zachování „svobody plavby a přeletů“, a kritizoval „územní expanzi“, aniž nějakou zemi jmenoval. Čína v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy a na nich zřizuje infrastrukturu využitelnou i pro vojenské účely.

Americký prezident v pátek na summitu také pokračoval v tvrdé kritice Severní Koreje a mimo jiné prohlásil, že budoucnost asijsko-tichomořského regionu nesmí být určována „zvrácenými fantaziemi“ severokorejského diktátora Kim Čong-una a nesmí být předmětem jaderného vydírání.

,