ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Běží dva dny a už má Účtenkovka potíže. Hrozí její zastavení?

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Běží dva dny a už má Účtenkovka potíže. Hrozí její zastavení?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Účtenková loterie funguje jen dva dny a už má potíže. Když byla spuštěna před přibližně devíti měsíci elektronická evidence tržeb (EET), mnoho podnikatelů dostalo strach ze zneužití jejich rodného čísla. U menších podnikatelů je totiž součástí DIČ, které musí být ze zákona na každé účtence. Lidé tak měli strach z toho, že se budou „jejich rodná čísla povalovat na ulicích“. Nyní je ministerstvo opět pod palbou kritiky prakticky kvůli tomu samému. Aby se lidé loterie, která se rozjela v neděli, mohli účastnit, musí zadávat DIČ – tedy v řadě případů právě rodné číslo.

Na problém upozornili Starostové a nezávislí, kteří se kvůli tomu obrátili na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten to nechtěl komentovat, podnět totiž v dané chvíli ještě neměl „na stole“. Nicméně připustil, že s DIČ je dlouhodobě problém a že o tom resort financí ví.

„Úřad opakovaně v minulosti upozornil ministerstvo financí jako gestora daňové agendy na nevhodnost tvorby daňového identifikačního čísla (DIČ) pouhým okopírováním rodného čísla občanů. Učinil tak v rámci legislativních prací v letech 2004 a 2008, a také v této době, po spuštění elektronické evidence tržeb, kdy si vyžádal jednání s ministerstvem financí,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí úřadu Tomáš Paták.

Právě kvůli EET si přitom lidé už dříve stěžovali. „V poslední době ÚOOÚ obdržel větší množství nesouhlasných podnětů namířených proti takto nastavené zákonné úpravě,“ uvedl v polovině prosince minulého roku David Palát z úřadu. Na začátku prosince totiž odstartovala 1. fáze evidence, která dopadla na podnikatele v pohostinství.

Nejen rodné číslo, nepovedlo se toho víc

Starostové si od úřadu slibují, že by mohl celý projekt účtenkové loterie zastavit. „Navrhujeme zastavení Účtenkovky. Součástí naší stížnosti je návrh na předběžné opatření a okamžité zastavení. Protože evidentně ministerstvo financí porušuje zákon. Ještě to zhoršili tím, že ta data předávají na třetí osobu,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Jan Farský (STAN). Loterii totiž zajišťuje externí firma.

Jednou z možností, jak se účtenkové loterie zúčastnit, je mobilní aplikace. - FOTO: Echo24

Pokud se člověk chce účastnit loterie, musí z účtenky zadat dva kódy – FIK a BKP, částku, datum a právě DIČ. V praxi zadává úplně stejné údaje na daňovém portálu finanční správy, pokud si chce ověřit účtenku. To je další podpůrný nástroj evidence, který můžou lidé využít, pokud chtějí zjistit, jestli obchodník jejich tržbu zaevidoval.

To však ale není jediná „bota“, které se ministerstvo financí jakožto úřad podepsaný pod Účtenkovkou dopustilo. Účastnit loterie se totiž lidé můžou buď prostřednictvím formuláře na webu nebo prostřednictvím aplikace pro chytrý telefon.

Hned druhý den provozu na Twitteru uživatel Petr Lev upozornil na to, že aplikace pro Android vyžaduje velké bezpečností riziko, protože chce přístup tam, kam by neměla. Konkrétně z telefonu mohla zjistit telefonní číslo, ID zařízení a dokonce i čísla, se kterým si člověk telefonuje. Ministerstvo to omluvilo tím, že je to omyl, který po aktualizaci zmizí.