Boj proti IS

Irácká armáda dobyla Havídžu. IS operuje už jen u Sýrie

Boj proti IS
Irácká armáda dobyla Havídžu. IS operuje už jen u Sýrie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Iráčtí vojáci spolu s iráckou šíitskou polovojenskou skupinou podporovanou Íránem dobyli město Havídža, poslední baštu radikální organizace Islámský stát (IS) na severu země. Oznámilo to ve čtvrtek vedení armády. Islamisté tak v Iráku kontrolují už jen pás území západně od Bagdádu u hranic se Sýrií, uvedla agentura Reuters.

Operace Bagdádu v oblasti začala 21. září. V pondělí vojáci obsadili leteckou základnu jižně od Havídže, kterou radikálové používali jako výcvikový tábor a logistickou základnu. IS převzal kontrolu nad regionem v roce 2014.

Z Havídže za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů. Mluvčí humanitárních operací OSN Jens Laerke v úterý uvedl, že od počátku irácké ofenzivy uteklo z Havídže téměř 20 000 lidí. Ve městě podle odhadů OSN bylo uvězněno 78 000 lidí.

Irácká státní televize odvysílala záběry, na kterých vojáci vyvěšují v Havídži irácké vlajky. Ulice města přitom lemují zničená auta a domy s fasádami proděravělými od střelby. Na záběrech bylo rovněž patrné, že v okolí Havídže stoupá k nebi černý dým. Islamisté totiž během bojů zapálili několik ropných vrtů, aby znesnadnili bombardování.

Chalífát vyhlášený IS se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, kde si IS vybudoval hlavní základnu v Iráku. Boje o Mosul trvaly devět měsíců.

Jediná část Iráku, kde IS ještě operuje, je u hranice se Sýrií. Podle Reuters jde o pohraniční městečko Al-Káim a okolní oblast v provincii Anbár. IS rovněž operuje na syrské straně hranice. Území pod kontrolou radikálů se však neustále zmenšuje vlivem ofenzivy, kterou proti IS odděleně vede syrská armáda podporovaná Ruskem a arabsko-kurdské milice, za nimiž stojí mezinárodní letecká koalice v čele se Spojenými státy.

Ilustrační foto - Facebook irácké armády

 

,

5. října 2017