Přepočítávání preferenčních hlasů ODS

Začíná největší kontrola voleb v historii. Kupka se do sněmovny nedostal, teď má šanci

Přepočítávání preferenčních hlasů ODS
Začíná největší kontrola voleb v historii. Kupka se do sněmovny nedostal, teď má šanci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Místopředsedovi ODS Kupkovi, donedávna radnímu Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví a současnému starostovi Líbeznic, chybělo při sněmovních volbách pouhých 104 hlasů k tomu, aby se z nevolitelného 31. místa vyšvihl vzhůru a překonal pětiprocentní hranici. Soud nyní ale na základě občanských podnětů a namátkové kontrole nařídil rozsáhlou revizi sčítání preferenčních hlasů, informoval server iRozhlas.cz. Panuje podezření, že při sčítání došlo k pochybení. Přezkoumání volebních výsledků se týká 915 středočeských okrsků, což je největší kontrola v historii.

Populární středočeský starosta získal ve volbách 4 168 preferenčních hlasů. Martinu Kupkovi chybělo pouhých 104 preferenčních hlasů k tomu, aby přeskočil ekonoma Vojtěcha Munzara, který kandidoval ze třetího místa na kandidátce. Munzara přeskočil totiž i čtvrtý Petr Bendl, někdejší ministr zemědělství a středočeský hejtman. 

Nejvyšší soud nařídil na základě podnětu občana Tomáše Nováka přezkoumání preferenčních hlasů. Novák je totiž přesvědčen, že volební komise nezapočítala jeho kroužek ve prospěch Martina Kupky. To samé podle něj tvrdí i další občané.

„Nezapočtení hlasů tohoto kandidáta vzniklo dle mého přesvědčení z důvodu, že kandidát byl uveden až na druhé, rubové straně volebního lístku,“ uvedl v dopisu soudu Novák.

Místopředseda ODS nechtěl předjímat, jak by se v případě, že by se do Poslanecké sněmovny skutečně dostal, zachoval. „Nechci předjímat. Já osobně jsem tento podnět nepodal, vyčkám ale na rozhodnutí soudu a podle něj se rozhodnu,“ řekl deníku Echo24.

Poté, co se ve Středočeském kraji rozpadla koalice ANO, STAN, Nezávislých Středočechů a ODS, přišel Kupka o post radního pro oblast zdravotnictví. Hnutí ANO totiž nyní vládne s komunisty a ČSSD. Kupka se však místo myšlenek směrem k práci v Poslanecké sněmovny stal uvolněným starostou Líbeznic. „Od středy jsem uvolněným starostou, na úřadě rozbíháme nové projekty. Po pádu koalice jsem si uspořádal život tak, abych zaměřil znovu více své pozornosti směrem do obce,“ dodal Kupka.

Novák také upozornil na to, že volební komise možná pochybily i při sčítání preferenčních hlasů na první straně volebního lístku. Pokud by se to prokázalo, je možné, že by se Martin Kupka dostal do Poslanecké sněmovny nikoliv na úkor Vojtěcha Munzara, ale Petra Bendla.

Nejvyšší soud překontroloval namátkově hlasy v několika komisích, na základě toho rozhodl o tom, že přezkoumá volebních výsledky z 915 středočeských okrsků. Na kontrole voleb bude pracovat více než 100 zaměstnanců soudu, kteří budou kroužky přepočítávat ručně. Podle mluvčího soudu se jedná o historicky největší kontrolu voleb.

drb, red

12. listopadu 2017