prezidentské volby

Bookmakeři stále favorizují ve volbách Zemana, Topolánek už je třetí

prezidentské volby
Bookmakeři stále favorizují ve volbách Zemana, Topolánek už je třetí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Favoritem bookmakerů sázkových kanceláří v Česku v prezidentských volbách je současný prezident Miloš Zeman (kurz 1,6:1 – 1,7:1). Na druhém místě je bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš (2,7:1 – 3:1). Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek, který oznámil kandidaturu v sobotu, už je třetí (5:1 – 6,5:1). Objem sázek se blíží ke 40 milionům korun, což je jen o deset milionů méně, než při prezidentských volbách v roce 2013. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které ČTK oslovila.

„Političtí sázkaři se po říjnových parlamentních volbách začínají v posledních dnech opět vracet k sázkám na příštího prezidenta. Kurzovým favoritem je aktuálně Miloš Zeman, kterého v létě na několik týdnů v pomyslném žebříčku přeskočil momentálně druhý Jiří Drahoš. Třetí už je kometa posledních dnů Mirek Topolánek,“ uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Kurz na Topolánka podle něj začínal na 225:1. Koncem července klient Fortuny na vítězství Topolánka vsadil 25.000 korun. Při tehdejším kurzu 200:1 činí potenciální výhra pět milionů. „Na vítězství Zemana jde 40 procent sázek, druhý je Drahoš s 30 procenty. Na Topolánka už jde pět procent celkových náběrů,“ doplnil Šrain. Zhruba desetina sázek zatím šla na vítězství textaře a podnikatele Michala Horáčka, který je z pohledu kurzů nyní čtvrtý (10:1 – 11:1).

Zemanovi zatím nejvíce věří také sázkaři Tipsportu, podobně jako u Fortuny na něj šlo asi 40 procent náběrů. „Velmi oblíbená je sázka na to, že Jiří Drahoš v prvním kole porazí Michala Horáčka (1,13:1). Stejné je to se sázkou na to, že se Zeman prezidentem nestane. V posledních říjnových týdnech jsme zaznamenali několik takových sázek za 100.000 korun a více v kurzu 2,9:1,“ uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Nejvyšší sázky za 200.000 korun na jednom tiketu zatím přijala Chance. „Jedna z nich je na výhru Zemana, druhá na úspěch Drahoše,“ uvedla mluvčí Chance Markéta Světlíková. U Sazky jsou podle mluvčího Václava Friedmanna sázky mezi oba hlavní favority Zemana a Drahoše relativně rovnoměrně rozložené.

Tipsport zatím přijal sázky zhruba za 17 milionů korun, Fortuna za 13 milionů a Chance za 3,75 milionu korun. Podíl těchto tří firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek se blíží ke 40 milionům korun. Při posledních prezidentských volbách v roce 2013 to bylo 50 milionů. Rekordní politickou událostí z hlediska objemu sázek byly nedávné sněmovní volby s odhadovanou částkou 105 milionů korun. „Je zřejmé, že prezidentské volby budou ty sněmovní v zájmu sázkařů minimálně atakovat,“ dodal Šrain.

Prezidentské volby jsou naplánovány na leden 2018. Uzavírka přihlášek je v úterý.

,