Puigdemont chce vyhlásit nezávislost až po jednání s Madridem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý předešel obavám z vyhrocení sporu s Madridem a místo přímého vyhlášení nezávislosti si vzal čas na jednání s centrální vládou. Vůdce separatistů sice podepsal text deklarace schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Madrid i Evropská unie Puigdemonta před jeho dnešním projevem v katalánském parlamentu varovaly, aby neučinil nevratná rozhodnutí. Katalánská opozice označila proslov za marné volání o podporu za hranicemi regionu. Parlament v Barceloně, před nímž se shromáždilo několik tisícovek stoupenců nezávislosti, hlídala místní policie.
"Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem," řekl Puigdemont a separatističtí poslanci katalánského parlamentu tato slova odměnili potleskem. Pro nezávislost se 1. října při zhruba třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.
Premiér současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu. Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.
Poslanci po jeho projevu schválili text "Deklarace zastupitelů Katalánska", v němž se hovoří o "obnovení plné svrchovanosti" a vyzývá svět k jejímu uznání. Média se neshodují na tom, zda má text nějakou právní závaznost.
Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová de Santamaría Puigdemontovi v první reakci z Madridu vzkázala, že pokud chce Katalánsko zahájit dialog s centrální vládou, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona. "Ani pan Puigdemont, ani nikdo jiný nemůže vyvozovat závěry ze zákona, který neexistuje, z referenda, které neproběhlo, ani z vůle katalánského lidu, kterou si chce přivlastnit," prohlásila Saénzová v narážce na to, že katalánský zákon o nezávislosti zneplatnil ústavní soud, referendum bylo neústavní a většina Katalánců k nemu vůbec nepřišla.
Premér Mariano Rajoy se kvůli situaci v Katalánsku večer sešel s vůdcem socialistické opozice Pedrem Sánchezem.
Poslanci opozičních formací v reakcích na premiérův projev dávali najevo, že hledání podpory v Madridu mají za bláhové. "Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje," řekla šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za "státní převrat".
Puigdemont se krátce před hlasováním ocitl pod tlakem z několika stran. Ministr a mluvčí španělské vlády Íñigo Méndez de Vigo jej vyzval, aby nepodnikal "nic nezvratného" a vrátil se k zákonnému jednání. Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval Puigdemonta, aby nepřijímal rozhodnutí, které by znemožnilo budoucí dialog. Odchodem z Katalánska v případě vyhlášení nezávislosti pohrozilo několik firem, které hodlaly přijmout stejné rozhodnutí jako už dříve banka Caixabank či správce rychlostních silnic Abertis.
Španělská policie se dnes připravovala na možné vyhlášení nezávislosti tím, že posílila bezpečnostní opatření na letištích a nádražích. Puigdemonta na cestě do budovy regionálního parlamentu v Barceloně naopak chránila eskorta regionálních bezpečnostních sil. Z ulic však žádné nepokoje hlášeny nebyly..
čtk,