První prezidentská debata

První souboj prezidentských kandidátů. U studentů vyhrál Drahoš, propadl Hannig

První prezidentská debata
První souboj prezidentských kandidátů. U studentů vyhrál Drahoš, propadl Hannig

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kandidáti na prezidenta se střetli v prvním souboji. V aule Právnické fakulty UK odpovídali přes dvě hodiny na dotazy od vztahu k referendu až po to, jaký je jich majetkový stav. Zájem o debatu byl obrovský. Podívat se přišel i Andrej Babiš, nebo Tonda Blaník. Na závěr organizátoři zveřejnili hodnocení, hlasování vyhrál Jiří Drahoš.

V debatě se poprvé střetl Jiří Drahoš, Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Pavel Fischer, Petr Hannig i Mirek Topolánek, který kandidaturu ohlásil teprve o víkendu. Současný prezident Miloš Zeman se debaty neúčastnil.

Na úvod debaty každý ze sedmi přítomných kandidátů na hlavu státu dostal jednu minutu na to, aby představil svoji představu o roli prezidenta. Mluvili o tom, jak je potřeba dodržovat Ústavu ČR a být vzorem. Následoval sled otázek od moderátorky na každého z kandidátů. Jiřího Hynka se třeba ptala na stav české armády, Marka Hilšera na to, jestli má vůbec šanci uspět v prvním kole, když ani nebyl schopný sehnat 50 tisíc podpisů od občanů. „Moje nesporná výhoda je, že nejsem na diskuzi připraven, tudíž to můžu říkat tak, jak to cítím,“ řekl třeba Topolánek.

Debatu organizoval spolek Mladí občané ve spolupráci s ELSA Praha na půdě Právnické fakulty UK v Praze a moderovala ji redaktorka Týdeníku Respekt Andrea Procházková. Debata bylarozdělená do tří bloků. V tom prvním se kandidáti měli vyjádřit k úloze prezidenta ve společnosti, ve druhém diskutovat nad tím, kam směřuje Česká republika a v poslední fázi zodpovídali otázky z publika.

Debata se mezi studenty i veřejností setkala s obrovským zájmem. Aula Právnické fakulty zhruba o kapacitě 800 míst byla už půl hodiny před začátkem debaty plná. Další zájemce proto pořadatelé posílali do jiné posluchárny, kde byl pro ně připravený přímý přenos. Živý stream si prostřednictvím projektu Prezident21 mohli pustit i uživatelé na sociálních sítích.

Debata skončila, na závěr organizátoři zveřejnili výsledky hlasován. Každý, kdo hlasoval, mohl dát kladný hlas pro tři nejlepší kandidáty a jeden záporný hlas, pro nejhoršího.

Drahoš – plus 333
Hilšer – plus 227
Horáček – plus 176
Fischer – plus 128
Topolánek – plus 36
Hynek – minus 12
Hannig – minus 266

V aule byl Babiš i Tonda Blaník

Ještě před začátkem samotné debaty na sebe strhl pozornost šéf ANO Andrej Babiš. Před usazením v aule si totiž potřásl rukou s Markem Danielem, hercem, který v seriálu Kancelář Blaník ztvárňuje lobbistu Tondu Blaníka. Seriálová postava Tondy Blaníka, který si už několik let utahuje z české politické scény, rovněž kandiduje na prezidenta.