Sestavování vlády

Vábení expertů do vlády se nedaří. Babiše odmítlo už pět lidí

Ilustrační foto - Jan Zatorsky
Sestavování vlády
Vábení expertů do vlády se nedaří. Babiše odmítlo už pět lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andreji Babišovi se zatím hledání nestranických expertů do menšinové vlády hnutí ANO nedaří. Na seznam odborníků, kteří jeho nabídku odmítli, přibývají k rektoru Bekovi další jména. Šéf asociace malých podniků Havlíček nekývl na post ministra průmyslu, rektor JAMU Medek nebude příštím ministrem kultury. Nabídku měli odmítnout i šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Původní plán vítězného hnutí ANO bylo sestavit vládu s druhou nejsilnější ODS. Ta ale odmítla jen vyjednávat o vládě, natož v ní sedět. Naposledy to potvrdil její předseda Petr Fiala ve středu po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. „My říkáme opakovaně, že půjdeme do opozice,“ řekl Fiala.

Ostatní sněmovní strany vládu s ANO také odmítly. Zdůvodňovaly to trestním stíháním Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Odstrašující roli sehrál i volební propad dosavadního koaličního partnera ANO, sociálních demokratů. Ti ve volbách získali jen něco přes 7,2 procenta. Pouze SPD Tomia Okamury se netají s vládními ambicemi. Babiš se tedy rozhodl pro menšinovou vládu s nestranickými odborníky.

Jeho vábení ale dle dosavadních zpráv odolalo už několik lidí. Babišovi dali košem například bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a šéfka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Předseda hnutí ANO Šedivému nabídl post ministra obrany, Goryczkové ministerstvo školství, informoval o tom deník Právo. Šedivý vyloučil účast ve vládě s tím, že ministerské křeslo by se nedalo sloučit s jeho podnikáním.

Ve čtvrtek se také objevila zpráva, že Babiš nabídl post ministra průmyslu a obchodu šéfovi Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karlu Havlíčkovi. „Nabídky si velmi vážím, je to velkorysé, nemohu ji ale přijmout. Nikoliv proto, že bych nechtěl pomoci, ale proto, že mi to nedovolují moje aktivity. Jako vlastník několika firem bych byl okamžitě ve střetu zájmu, navíc jsem extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí,“ napsal Havlíček ČTK.

Dalším expertem, kterého Babiš dle dosavadních zpráv zval do své vlády, je rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a hudební skladatel Ivo Medek. Tomu Babiš nabídl post ministra kultury. Medek to vysvětlil osobními, rodinnými i profesními důvody. „Nehodlám také zastavit svou uměleckou a pedagogickou činnost, opustit svoje studenty,“ uvedl Medek.

Mezi prvními odmítl nabídku stát v čele ministerstva školství rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Rozhovor s ním čtěte ZDE. „Těžko bych mohl být ve vládě, v níž jsou strany nebo strana, kterou nevolím. To nedává smysl. Nejsem volič ANO,“ uvedl pro Echo24.

Jasné tak je pouze to, že dosavadní ministři za hnutí ANO budou i v nové. Richard Brabec zůstane v čele ministerstva životního prostředí, Robert Pelikán v křesle ministra spravedlnosti a Dan Ťok v čele resortu dopravy. Ministr obrany Martin Stropnický by mohl zamířit na ministerstvo zahraničí nebo kultury, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová podle České televize zvažuje ministerstvo obrany.

O dalších jménech se pouze spekuluje. Například o velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi v souvislosti s ministerstvem zahraničí či o náměstkyni ministerstva financí Aleně Schillerové pro post ministra financí. Tu Babiš navrhoval už v době, kdy jej z vlády vyhodil premiér Bohuslav Sobotka.