Katalánská nezávislost

Rajoy vyzývá Katalánského předsedu: Jednejte rozumně

Katalánská nezávislost
Rajoy vyzývá Katalánského předsedu: Jednejte rozumně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu vyzval předsedu katalánské autonomní vlády Carlese Puigdemonta, aby jednal „rozumně“ a upřednostnil zájmy katalánských občanů. Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová potvrdila, že Madrid zahájí kroky k pozastavení autonomie Katalánska, pokud tamní vláda neupustí od záměru vyhlásit nezávislost. Deník El País s odvoláním na zdroje ze španělské vlády napsal, že Madrid správu nad Katalánskem nepřevezme, pokud Puigdemont v tomto autonomním regionu vyhlásí předčasné regionální volby.

Rajoyův kabinet dal minulý týden katalánské vládě dvě lhůty. Ta první vypršela v pondělí a Puigdemont se měl do té doby jasně vyjádřit, zda vyhlásil minulý týden nezávislost, či nikoliv. Druhá lhůta vyprší ve čtvrtek v 10:00. Do té doby má katalánská vláda, v případě že nezávislost vyhlásila, toto rozhodnutí zrušit a obnovit v Katalánsku stav, který nebude odporovat španělské ústavě. Pokud tak neučiní, je Madrid připraven aktivovat článek 155 španělské ústavy. Ten umožňuje španělské vládě se souhlasem Senátu převzít kontrolu nad autonomním Katalánskem. Tento článek, který dosud nikdy použit nebyl, ale nespecifikuje, jak přesně má převzetí vypadat.

Minulé úterý Puigdemont podle katalánských médií podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její účinnost pozastavil, aby umožnil dialog s Madridem. Toto pondělí katalánský premiér v první lhůtě Rajoyovi nevyjasnil, zda Katalánsko nezávislost vyhlásilo, a opět vyzval Madrid k dialogu. Španělská vláda ale odmítá hovořit o tématu, které podle ní odporuje ústavě.

V katalánském referendu, jemuž se Madrid snažil zabránit soudně i silou, se 1. října více než 90 procent zúčastněných voličů vyslovilo pro nezávislost. Hlasování se ale zúčastnilo jen 43 procent voličů a jeho podmínky byly nestandardní – prakticky se nehlasovalo tajně, volební komise nebyly nezávislé a na řadě míst se volit nemohlo kvůli zásahům španělské policie.

Španělský ústavní soud v úterý označil za neplatný zákon o referendu, který v září přijal katalánský regionální parlament. Už před konáním plebiscitu ústavní soud platnost tohoto zákona pozastavil.

Španělský deník El País s odvoláním na zdroje ze španělské vlády napsal, že kabinet nepožádá Senát o aktivaci článku 155 a převzetí správy nad Katalánskem, pokud katalánský premiér vyhlásí ve svém regionu předčasné volby. Nesmí ale zároveň říci, že vyhlásil nezávislost Katalánska. Také šéf španělských socialistů Pedro Sánchez podle El País potvrdil, že Madrid neaplikuje článek 155, pokud Puigdemont vyhlásí předčasné volby ve svém autonomním regionu.

Zdroj blízký Puigdemontovi britskému deníku The Times řekl, že šéf katalánské vlády ve čtvrtek nezávislost vyhlásí, aby vyprovokoval Madrid k ustavení přímé správy nad regionem. Puigdemont podle tohoto zdroje pak vypíše místní volby a vsadí na to, že od Katalánců získá silnější mandát. Katalánský ministr zahraničí Raül Romeva ale možnost předčasných voleb zatím vyloučil. „V tuto chvíli nejsou na stole,“ řekl Romeva podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Bruselu.

,