Reuters: Zadržovaný prezident Zimbabwe zatím odstoupit nehodlá

Reuters: Zadržovaný prezident Zimbabwe zatím odstoupit nehodlá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Zimbabwe sílí tlak na odstoupení prezidenta Roberta Mugabeho. Toho od středy zadržuje armáda, která v zemi de facto převzala moc. Vojáci podle agentury Reuters zřejmě chtějí v čele státu viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, jehož nedávné odvolání vyvolalo současnou krizi. Třiadevadesátiletý Mugabe, který se ve čtvrtek sešel s šéfem ozbrojených sil, ale zatím složit funkci nehodlá.

Autoritativní prezident tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok. S odkazem na nejmenovaný zdroj z politických kruhů o tom informoval Reuters. Podle něj zatím neuspěla snaha o zprostředkování, o které se mezi Mugabem a generály pokouší jistý katolický kněz.

Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga se sešel s Mugabem a jihoafrickými ministry, kteří přijeli do Zimbabwe jako zprostředkovatelé. Oficiální média ukázala smějícího se Mugabeho, jak si s Chiwengem potřásá rukou. Nepřinesla ale žádné informace o výsledku jejich jednání.

Chiwenga v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku namířenou proti příznivcům Mnangagwy, o němž se hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta (ZANU-PF) v úterý obvinila Chiwengu ze zrady.

Ve čtvrtek se do Zimbabwe vrátil vůdce opozice Morgan Tsvangirai, jenž podstupoval léčbu rakoviny v zahraničí. Jeho příjezd podpořil spekulace o možném brzkém sesazení Mugabeho. Tsvangirai již také prezidenta vyzval k rezignaci „v zájmu národa“.

Reuters tvrdí, že hlavním cílem armádní intervence je zabránit Mugabemu, aby předal moc své dvaapadesátileté manželce Grace. Ta má podporu zejména u mládežnického křídla ZANU-PF. Vojáci prý chtějí v čele země Mnangagwu, kterého Mugabe 6. listopadu odvolal z funkce viceprezidenta. Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil „známky neloajálnosti“.

Mnangagwa byl dlouholetým spolupracovníkem hlavy státu a někdejším šéfem bezpečnosti. Těšil se popularitě mezi armádními generály a válečnými veterány. Podle zimbabwských zpravodajských služeb už více než rok spolu s armádou a opozicí připravoval plány na předání moci. Jeho odvolání podle zahraničního tisku mělo uvolnit cestu k nástupnictví pro první dámu. Ta dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Vojáci ve středu zadrželi Mugabeho i první dámu. Bez odporu také v metropoli Harare obsadili státní televizi a zablokovali přístup k vládním úřadům. Podle Reuters šlo o vojenský převrat, armáda to však popírá a tvrdí, že chce pouze odstranit zločince z okolí hlavy státu. Zatčen byl již mimo jiné ministr financí Ignatius Chombo.

Evropská unie, Británie, Jihoafrická republika a další země i mezinárodní organizace vyzvaly k mírovému a ústavnímu řešení krize.

Mugabe řídí bývalou britskou kolonii na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

,

16. listopadu 2017