Lidovci a STAN začínají nanovo, dohodli se na úzké spolupráci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
N úzké spolupráci se už domluvili Starostové se zástupci KDU-ČSL, s nimiž měli původně kandidovat do sněmovny v rámci koalice. Není vyloučeno ani to, že by společně usilovali o pozici místopředsedy dolní komory, řekli novinářům představitelé obou početně nejmenších uskupení, které mají dohromady 16 poslanců.
Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je důležitá společná koordinace kroků v Poslanecké sněmovně. Spolupráce by také mohla probíhat v oblasti senátních voleb, které proběhnou příští rok. „Píšeme nový příběh a jdeme do toho naplno,“ citoval server iDNES.cz šéfa lidoveckých poslanců Jana Bartoška.
Petr Gazdík rovněž potvrdil, že by se hnutí STAN mělo stát tmelícím prvkem pravice v Poslanecké sněmovně. Poslanecké kluby by podle něj měly navázat užší spolupráci. Strany se podle Gazdíka nerozešly ve zlém, hlavním důvodem k rozchodu měly být tehdy nepříznivé prognózy na úspěch koalice.
Lidovci a Starostové uvažují také o tom, že by se jejich spolupráce rozšířila i o TOP 09, jejíž končící předseda Miroslav Kalousek ohlásil záměr integrace středopravicových stran. Společně by tato uskupení měla 23 poslanců, čímž by se staly třetí nejpočetnější silou ve sněmovně před Piráty a SPD, které mají po 22 poslancích. O spolupráci mezi středopravicovými stranami se chce vedle TOP 09 pokoušet i ODS.
ODS by ráda získala hlasy Starostů pro svého kandidáta na předsedu Sněmovny. Proti Radku Vondráčkovi z ANO chce postavit svého předsedu Petra Fialu. Hnutí STAN se šesti poslanci se zatím nerozhodlo, koho bude podporovat. ODS si funkci šéfa sněmovny nárokuje jako druhá nejsilnější frakce s 25 poslanci, vítězné ANO jich má 78.