Okamura proti médiím

Návrh Okamury zestátnit veřejná média kritizují ČRo, ČT i politici

Okamura proti médiím
Návrh Okamury zestátnit veřejná média kritizují ČRo, ČT i politici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Český rozhlas a Česká televize se v úterý ohradily proti výrokům předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury o zestátnění veřejnoprávních médií. Nesouhlasí s nimi ani představitelé předních politických stran v Česku. Šéf SPD v pondělí v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl, že hnutí chce zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit Českou televizi a Český rozhlas, aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nad hospodařením veřejnoprávních médií.

„Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením,“ řekl Okamura. Podle něj je hospodaření rozhlasu netransparentní. „To je skutečně na hloubkovou kontrolu, na co se tady vynakládají prostředky. Ano, Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme,“ řekl Okamura.

Podle generálního ředitele ČRo René Zavorala šéf SPD svými výroky ohrožuje principy demokracie. V prohlášení zaslaném ČTK se ohradil i proti nařčení, že je hospodaření ČRo netransparentní. Zprávy o hospodaření byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou a Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ, připomněl ředitel.

K prohlášení ČRo se připojila i Česká televize. Politiky vyzývá, aby bránili principy demokracie a nezávislost médií. Podle ředitele ČT Petra Dvořáka jsou média veřejné služby silná, nezávislá a v žádném případě neslouží politickým nebo ekonomickým cílům. „Zřejmě proto jsou často terčem podobných útoků, proti nimž je třeba se stále znovu důrazně vymezovat,“ uvedl.

Okamurovy návrhy odsoudil Syndikát novinářů České republiky, podle kterého by se média veřejné služby zestátněním přímo podřídila politické moci. „K poslání Českého rozhlasu a České televize naopak patří politickou moc kontrolovat,“ oznámil na svém webu. K prohlášení syndikátu se připojila rovněž Asociace režisérů a scenáristů.

Politici upozornili, že zestátnění veřejnoprávních médií by vedlo ke konci demokracie v Česku. „Návrhy na zestátnění ČRo a ČT z dílny T. Okamury je útok na demokracii. To nedovolíme!“ uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by to byl jeden z kroků, který by vedl k likvidaci plnohodnotné demokracie. „Budeme tomu bránit ze všech sil,“ řekl.

Jakékoliv zestátnění veřejnoprávních médií „rezolutně odmítá“ i hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Zestátňovat nemíní ani vítěz sněmovních voleb hnutí ANO. „Samozřejmě nikdo tady nic nechce zestátňovat. Máme jasný systém a my nic nechceme měnit,“ uvedl předseda Andrej Babiš. Piráti označili Okamurovy výroky za nebezpečné. „Jakákoliv cenzura je nepřípustná. Je třeba se proti tomu ohradit,“ stojí na twitteru strany. V programu Pirátů je zrušení koncesionářských poplatků, příjem vysílání podle nich nemá být zpoplatněný.

Zrušení koncesionářských poplatků podporují i komunisté, řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Veřejnoprávní televize a rozhlas by se podle něj mohly platit ze státního rozpočtu, odmítl však jejich zestátnění.

K úvahám o zrušení koncesionářských poplatků se na tiskové konferenci vyjádřil také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl, že Miloš Zeman se netají skeptickým názorem na koncesionářské poplatky. „Při nedávné návštěvě Plzeňského kraje pan prezident hovořil o roli České televize a domnívá se, že by právě zrušení koncesionářských poplatků České televizi výrazně prospělo,“ připomněl mluvčí.

,