Islám v Belgii

Průlomové rozhodnutí v Belgii. Imáma zřejmě vyhostí za náboženský extremismus

Islám v Belgii
Průlomové rozhodnutí v Belgii. Imáma zřejmě vyhostí za náboženský extremismus

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Belgické úřady chtějí vyhostit salafistického imáma, který káže v Bruselu, uvedla agentura Reuters. „Máme problém s Velkou mešitou. Rozhodl jsem se, že imámovi odeberu povolení k pobytu,“ řekl v úterý belgický ministr pro imigraci Theo Francken. O poměrně průlomovém vyhoštění rozhodl po důkladném šetření bruselských mešit a náboženských organizací.

Imám pochází ze Saúdské Arábie a podle Bruselu šíří extremistickou ideologii. Jeho jméno Francken zatím odmítá zveřejnit. Země imámovi nyní stáhla povolení k pobytu, a to jako předehru samotného vyhoštění. Imám již vznesl proti tomuto rozhodnutí námitku, soud ji prošetří během následujících týdnů.

„Máme velmi jasné údaje o tom, že je imám velmi radikální, salafistický a konzervativní. Je nebezpečný pro naši společnost a národní bezpečnost,“ řekl Francken rozhlasové stanici BelRTL. Zástupci mešity situaci zatím nekomentovali.

Belgická vláda pronajala Velkou mešitu v šedesátých letech Saúdské Arábii, a to na 99 let. Podle agentury Reuters již dříve čelila obvinění z propagace ultrakonzervativních forem islámu. Salafistické hnutí, které je silně ovlivněné saúdskoarabskou wahhábistickou školou islámu, označuje jiné větve muslimské víry za heretické. Bylo spojované s militantními skupinami jako je Islámský stát.

Země řeší problémy s radikalizací části muslimské komunity, a to zejména v bruselské čtvrti Molenbeek. V březnu roku 2016 trojice sebevražedných atentátníků zavraždila na bruselském letišti a v metru 32 lidí.

Velká bruselská mešita je největším a také nejstarším muslimským centrem země. Její budova byla postavena roku 1880 a v 60. letech rekonstruována na náklady Saúdské Arábie tuniským architektem Boubakerem.

bruselská velká mešita - Foto: Wikipedia

 

, tp